Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta medic familie si/sau fisa de aptitudine
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta medic familie si/sau fisa de aptitudine

La angajare, salariatul trebuie sa prezinte adeverinta de la medicul de familie cu specificatia "apt de munca", sau angajatorul trebuie sa-l trimita la medicul de medicina muncii cu care are incheiat contract, iar acesta ii va elibera fisa de aptitudine? Trebuie sa existe ambele documente la dosarul de personal al salariatului? Multumesc!
Angajatorul trebuie sa-l trimita la medicul de medicina muncii cu care are contract incheiat si acesta va elibera fisa de aptitudine " apt de munca".
Depinde de functia pe care o va indeplini salariatul in cadrul firmei.
Daca i angajati ptr munca la birou, este suficienta adeverinta de la medicul de familie.
Daca insa il angajati sofer, sau va lucra la inaltime, sau cu materiale toxice, sau alte conditii delucru, este bine sa-l trimiteti la medicul de medicina muncii.
Fisa de aptitidine este obligatorie la dosarul salariatului indiferent de functia pe care o indeplinete acesta in cadrul societatii. Cu alte cuvinte angajatorul este obligat sa-l programeze pe angajat la cabinetul de medicina muncii cu care are incheiat un contract in acest sens.