Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Sustinere admitere avocatura- test grila sau clasic?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Sustinere admitere avocatura- test grila sau clasic?

Sustinerea pentru admitere in avocatura aveti idee cum se va desfasura- test grila sau clasic? Am auzit ca sustinere pe centre a fost doar o proba si ca din toamna se va reveni la subiectul clasic- teorie sustinut la fiecare Barou. Eu sunt adepta grilelor datorita faptului ca sunt concise....si nu trebuie sa reproduci subiectele. Astfel se reduce si *inflatia de asa zisi avocati* admisi datorita privilegilor acordate de unele Barouri! Procentul la admitere a fost redus pt ca asta a presupus o pregatire adecvata si multi erau obisnuiti cu vechiul sistem, nu toti :D ! Multumesc,
La examenul din sept. 2010 sunt programate 5 zile de examen, deci cel mai probabil vor fi 5 examene sinteza. Daca ar fi fost grila, 2 zile erau suficiente, cum a fost in feb.

Dar, nu se stie niciodata. Parerea mea e ca se va hotari la Congresul avocatilor din iunie, Mamaia, pt ca au acest subiect pe ordinea de zi.

Si aveti aici toate discutiile de pana acum referitor la examenul de admitere:
www.avocatnet.ro/content/for...
Deocamdat nu se stie nimic in mod oficial.ramane sa aflam,curand sper,date referitoare la examen,modalitatea de sustine etc.

Cel ami bine ar fi sa postati intrebarile/nelamuririle etc dvs.in acest topic,destinat admiterii in avocatura 2010:
www.avocatnet.ro/content/for...
Buna!
La UNBR tot este imprevizibil. Cred ca nici domniile lor nu stiu inca modalitatea de examinare din toamna, chiar daca au pus cele 5 zile de examen in calendarul dansilor. Se pot razgandi oricand, nu? Doar nu ii doare mana, suntem obisnuiti cu "surprize surprize " by UNBR.
Eu am auzit alta gaselnita, ca in toamna o sa fie clasic , apoi se va organiza din nou in feb -martie 2011 o extrasesiune de grila.
Cine sa-i mai inteleaga?
ContSters67773, utilizator
@Diana
Se va hotari la Congres, ca asa au facut si anul trecut. Ce li se nazare in restul anului hotarasc la Congres in Mamaia.