Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna! M-am certat cu sotia si a plecat impreuna cu copilul la mama ei de 3 saptamani, ea zice ca da divort cu acordul ambelor parti? este posibil?
in cazul divortului cu copii nu exista divort pe baza acordului.se3 vor audia martori obligatoriu si ancheta sociala la domiciliul ambelor parti.Se poate solicita in schimb ca divortul sa se pronunte din culpa comuna si hotararea sa fie nemotivata.
Culpa comuna, sau vina exclusiva a unuia dintre soti!
incercati sa va impacati cu sotia...ganditi-va la copil...ce va face fara tata sau ce va face fara mama...puneti-va la masa cu sotia si discutati mai intai...despre viitorul copilului si de afectiunea de care are nevoie de la ambii parinti...sa divortati si sa impartiti totul e usor insa viata copilului si educatia lui sunt de asemenea foarte importante....nu va lasati dus de "daca nu ma mai inteleg cu el/ea ce sa fac sa stau sa ma chinui??? "asa puteti divorta si sa va casatoriti in fiecare minut! fie vorba....cu orice femeie in orice cuplu exista certuri...vina ambilor...incercati sa preveniti decat sa reparati...ca va fi mult mai greu...mai ales pentru micutu care n-are nici o vina!
prosecuter_badboy, utilizator
multumesc frumos! eu am incercat si am sa mai incerc!! sotia este cea care vrea sa divorteze..eu o mai iubesc si pe ea si pe baietel.