Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Dupa terminarea unei facultati private, pot beneficia de somaj?
1. Legea 76/2002 spune:
Art.17 (2) Sunt asimilate şomerilor persoanele aflate în situaţiile prevăzute la art. 16 lit. b), dacă îndeplinesc următoarele condiţii:
a) sunt absolvenţi ai instituţiilor de învăţământ, în vârstă de minimum 16 ani, care într-o perioadă de 60 de zile de la absolvire nu au reuşit să se încadreze în muncă potrivit pregătirii profesionale;
2. Nici legea si nici Normele de aplicare nu fac diferenta intre facultatile private si cele de stat. Atentie, insa, sa fie o facultate acreditata.
3. Imediat dupa terminarea facultatii inscrieti-va la Agentia de Somaj unde aveti domiciliul pentru ca, dupa cele 60 de zile, sa puteti beneficia de indemnizatie de somaj.