Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Reducere salarii bugetari si ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Reducere salarii bugetari si pensii.Neconstitutionalitate?

Reducerea salariilor la bugetari si a pensiilor.
Este o situatie care este foarte neplacuta...
Din punctul meu de vedere o asemenea prevedere legala ar fi neconstitutionala dar gravidatea situatiei este mare...
In Letonia asa s-a considerat...

www.avocatnet.ro/content/art...

Daca nu se ia aceasta masura situatia economica se poate inrautati.
Cred ca este cel mai neplacut caz cu putiinta din ultimii ani...
Cum ar fi mai bine oare?
Sa se constate de catre Curtea Constitutionala ca o asemenea prevedere legala incalca Constitutia Romaniei sau nu?
1. Masura nu mi se pare nici utila, nici necesara, nici pertinenta, chiar neconstitutionala.
2. Curtea Constitutionala, in privinta chestiunilor de drept, ar trebui sa faca exceptie de la ”mofturile” si presiunile oricarei persoane fizice, juridice, de drept intern, comunitar ori international, pronuntandu-se clar si fara echivoc asupra constitutionalitatii ori neconstitutionalitatii vreunei prevederi legale.

O lipsa de sobrietate a Curtii Constiotutionale ar duce, cred la parbusirea statului de drept, a puterilor in stat, a ordinii publice de drept.

Poate insa ma insel.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Din punctul meu de vedere o asemenea prevedere legala ar fi neconstitutionala dar gravidatea situatiei este mare...
In Letonia asa s-a considerat...
Daca nu se ia aceasta masura situatia economica se poate inrautati.

Am vrut sa va aplaud, dar nu prea am inteles ce ati postat.
Neconstitutionalitatea este punctul dumneavoastra de vedere sau a Curtii Constitutionale din Letonia?
Chiar?
Daca nu se ia aceasta masura situatia economica se poate inrautati?

Va pot da 1101 de altfel de masuri pentru a iesi din criza.
Darie Tudor, utilizator
Masura nu mi se pare nici utila, nici necesara, nici pertinenta, chiar neconstitutionala

si, care ar fi solutia (in afara de cea a cresterii veniturilor)?
ce ar fi mai util, necesar si pertinent: sa nu reducem nimic si sa ajungem in incapacitate de plata sau sa reducem cheltuielile si sa supravietuim?
ralu_2008, utilizator
Darie Tudor a scris:

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Din punctul meu de vedere o asemenea prevedere legala ar fi neconstitutionala dar gravidatea situatiei este mare...
In Letonia asa s-a considerat...
Daca nu se ia aceasta masura situatia economica se poate inrautati.

Am vrut sa va aplaud, dar nu prea am inteles ce ati postat.
Neconstitutionalitatea este punctul dumneavoastra de vedere sau a Curtii Constitutionale din Letonia?
Chiar?
Daca nu se ia aceasta masura situatia economica se poate inrautati?

Va pot da 11001 de altfel de masuri pentru a iesi din criza.

Pai...sa stiti ca, chiar nu stiu ce ar fi bine...in acest caz...
Am vazut opinia domnului Gabescu si nu il contrazic.
Pe mine ma deranjeaza aceasta masura dar nu stiu ce ar fi bine.

Parerea mea ca ar fi neconstitutionala o asemenea prevedere legala, tocmai de aceea dilema este mare intrucat o masura economica neconstitutionala ar putea sa fie totusi utila pentru economia nationala...:(
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Parerea mea este ca nicio masura care afecteaza doar o anumita categorie de persoane nu trebuie luata in considerare. Nu este just ca doar bugetarii sa aiba venituri mai mici, mai ales ca multi din ei au niste salarii foarte mici. Ok, sa fie resrtucturate ministerele si agentiile de stat, sa nu mai existe atatia functionari care nu fac decat sa plimbe foi, etc, dar asta deja inseamna sa facem un sistem rational, iar nu taieri de salarii de unde nu e.

La fel, nu mi se pare ok ca impozitul pe venit sa creasca, pentru ca asta inseamna ca toti cei care nu obtin venit impozabil nu suporta nicio povara fiscala in plus. Mai degraba as vedea TVA-ul crescut, dar cu un procent suportabil, de ex. 2-3%.

In privinta indemnizatiei pentru cresterea copilului, nu inteleg de ce nu se ia o masura foarte la indemana: sa nu se modifice cuantumul, dar sa se scurteze perioada de acordare. 2 ani mie mi se par o perioada prea lunga, mai ales ca in alte state nu se depaseste 1 an.