avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Filmarea, fotografierea sau inregistrarea cadrelor MAI ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Filmarea, fotografierea sau inregistrarea cadrelor MAI este legala??

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti si mie daca doresc sa filmez, fotografiez sau sa inregistrez audio un cadru MAI in timpul serviciului sau in timpul liber fara acordul lui este ilegal? (imi trebiue pentru un proiect) , am vorbit cu un jandarm si mi-a spus ca in timpul serviciului nici sefii lor nu au voie, i-am cerut cadru legal, legea etc si nu a stiut sa-mi spuna, cica "nu ai voie si atat" ., dar se pune intrebarea atunci cand sefii lor ii filmeaza pe ascuns si le ararta ulterior ca nu isi fac serviciul cum trebuie nu este ilegal? ca nu au acordul lor.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 03:46, 12 Mai 2010
Din punctul meu de vedere nu aveti dreptul sa filmati nicio persoana fara voia ei dcat daca exista un scop legitim.
Ce fel de proiect vreti sa faceti?
Buna ziua.

Ce fel de proiect?
Inregistrarea fara acordul persoanei respective constituie infractiune, cu exceptia cazurilor in care inregistrarea este facuta pt. a proba o infractiune (santaj, amenintare, primirea de foloase necuvenite, etc.).
A se vedea actele normative de bază :

* Convenţia pentru apărarea drepturilor omului şi a libertăţilor fundamentale – CEDO (cf. articolele 8, 17, 18; o abordare introductivă și sumară a practicii CEDO în materie este disponibilă aici)
* Constituția României – CR (cf. articolele 26, 28, 57)
* Codul penal – CP (cf. articolele 193, 194, 195)
* Codul de procedură penală – CPP (cf. articolele 1, 2, 3, 63, 64, 66, 67, 91^1, 91^2, 91^4, 91^5, 91^6)

Av. Emilia Ene
In jurisprudenta CEDO s_a decis ca persoanele publice au un nivel mai redus al dreptului la viata intima si privata.Spre exemplu, parlamentarii,etc.
In principal,este vorba de alesii poporului.
Insa exista si constatari ale incalcarii acestor drepturi si condamnari pronuntate de CEDO.Spre exemplu, impotriva Frantei.

avocat Claudiu Lascoschi
SCPA Ene si Asociatii a scris:

Buna ziua.

Ce fel de proiect?
Inregistrarea fara acordul persoanei respective constituie infractiune, cu exceptia cazurilor in care inregistrarea este facuta pt. a proba o infractiune (santaj, amenintare, primirea de foloase necuvenite, etc.).
A se vedea actele normative de bază :

* Convenţia pentru apărarea drepturilor omului şi a libertăţilor fundamentale – CEDO (cf. articolele 8, 17, 18; o abordare introductivă și sumară a practicii CEDO în materie este disponibilă aici)
* Constituția României – CR (cf. articolele 26, 28, 57)
* Codul penal – CP (cf. articolele 193, 194, 195)
* Codul de procedură penală – CPP (cf. articolele 1, 2, 3, 63, 64, 66, 67, 91^1, 91^2, 91^4, 91^5, 91^6)

Av. Emilia Ene


Fiind vorba despre opinii divergente ma raliez explicatiilor si demonstrarii cu argumente juridice a ilegalitatii unei astfel de activitati.
Pe de alta parte activitatile organelor de urmarire penala nu pot face obiectul inregistrarilor unor alte persoane,in afara celor abilitate
Cercetarile pe tot parcursul lor sunt confidentiale pentru alte persoane decat cei direct implicati(parti si organele abilitate)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

E legal să înregistrez o discuție verbală sau telefonică cu cineva? Pilu Pilu Buna seara. As avea rugamintea sa-mi spuna cineva daca e legal sa inregistrez o discutie directa pe care o am cu cineva, sau telefonica ? Este vre-un act ... (vezi toată discuția)
Autorizatie constructie ilegala forprobe forprobe am un proces de granituire cu un vecin; in timpul procesului respectivul a construit pe portiunea in litigiu fara autorizatie de constructie; am sesizat ... (vezi toată discuția)
Inregistrare convorbire CABINET DE  AVOCAT PATRASCU GHEORGHE CABINET DE AVOCAT PATRASCU GHEORGHE Intr-o cauza penala aflata pe rolul instantei de fond au fost depuse ca probe de procuror transcrierea a doua discutii telefonice purtata de un ziarist cu un ... (vezi toată discuția)