avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1077 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor vechime - part time
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor vechime - part time

Sa zicem ca lucrez la o firma de multi ani, cu program de 4 ore, iar de cateva luni cu 6 ore. Au obligatia sa imi acorde spor de vechime? In acest rastimp nu am lucrat decat aici.
Ultima modificare: Joi, 22 Martie 2007
atlantiana, utilizator
Cel mai recent răspuns: sasha , utilizator 14:05, 25 Martie 2007
Imi pare rau d-le ca ma obligi sa-ti raspund in felul asta, dar noah ......
Citeste te rog CCM unic pe tzara 2007-2010, iti selectez eu la ce ma refer :P

"CONTRACT COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL pe anii 2007-2010
ART.41
(3) Sporurile minime ce se acorda in conditiile prezentului contract sunt:
d) pentru vechime in munca, minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza;"
Punct :D
Repet, se poate discuta pe tema de mai sus, e asa greu sa-mi dai dreptate? :))
nu e greu sa-ti dau dreptate:D
E greu sa ai dreptate:))
Imi pare bine ca ai citit si ca imi dai dreptate prin raspunsul tau, adica SE POATE DISCUTA PE TEMA ASTA. N-am zis altceva.
la cine te referi:-/
La cine s-a simtzit :)))))

Alte discuții în legătură

Spor vechime coromadaniel coromadaniel Buna ziua, Revin cu un alt subiect tot din compania mea si anume sporul de vechime. In momentul de fata in cazul meu am dreptul la un spor de vechime de ... (vezi toată discuția)
Spor vechime lif lif Conform art.41 din ccm :părţile contractante sunt de acord ca în perioada următoare să acţioneze pentru includerea unor sporuri în salariul de bază, ... (vezi toată discuția)
Aplicabilitate contract colectiv de munca TEA TEA Buna ziua, Am o nelamurire privind CCM unic la nivel national: In ce masura un angajator este obligat sa acorde toate drepturile prevazute in CCM unic, ... (vezi toată discuția)