Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

buna ziua,
din experienta dvs si din practica judiciara, ce sanse sunt ca noua legislatie privind indemnizatia de crestere copil sa afecteze si deciziile deja emise? Exista sansa ca o noua lege sa limiteze doar viitoarele decizii ce se vor emite, sau se pot limita absolut toate indemnizatiile - atat cele existente, cat si cele viitoare?
Art. X, alin. (1) si alin. (2), lit. c) din proiectul ordonantei de urgenta suna asa:
"(1) Incepand cu drepturile aferente lunii iunie 2010, cuantumul prestatiilor de asistenta sociala gestionate de Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale prin Agentia Nationala pentru Prestatii Sociale, se diminueaza cu 15%.
(2) Drepturile asupra carora se aplica diminuarea prevazuta la alin. (1) sunt urmatoarele:
(...)
c) indemnizatiile acordate in temeiul art. 1 si art. 2 din OUG nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare."

Deci este vorba despre toate indemnizatiile, indiferent de data emiterii deciziilor.
Multumesc pentru raspuns!
Este interesant de urmarit urmatoarea miscare, si anume daca plafonarea ramane aceeasi, la 4000 ron, sau va fi si aceasta coborata.