avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1007 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cuantum indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cuantum indemnizatie crestere copil

Care este valoarea maxima a "indemnizatiei pentru cresterea copilului" care se acorda in acest moment ? 4000 sau 4000 din care se scad 15% ? Deoarece nu imi este clar , unde se aplica acea scadere de 15% , la media veniturilor pe ultimele 12 luni (85% - 15% = 70%) , sau la cuantumul indemnizatiei calculat dupa metoda anterioara. In cazul meu , media veniturilor este de peste 7000 de lei , cu toate astea pentru luna iulie am primit sub 4000 de lei . Este corect sau trebuie sa contest modul in care mi s-a calculat aceasta indemnizatie ?
Multumiri anticipate !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:20, 27 August 2010
Scaderea de 15% se aplica la cuantumul indemnizatiei aflate in plata sau calculata dupa metoda binecunoscuta; daca mai sunteti in termen sa atacati decizia si numai dupa ce consultati un contabil, atacati-o.
avocat Cristina Popescu
Potrivit Legii nr.118/2010, cuantumul indemnizatiilor acordate in temeiul art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care se afla in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi se diminueaza cu 15%.
Prin urmare, si indemnizatiile pentru CCC in cuantum de 4000 lei aflate in plata se diminueaza cu 15%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plafon indemnizatie cresterea copilului dupa reducerea cu 15% miara miara Pana la 1 iulie 2010 am primit pentru cresterea copilului o indemnizatie plafonata la 4000 RON. Reducerea de 15% a fost aplicata din luna iulie la suma de 4000 ... (vezi toată discuția)
Reducere indemnizatie crestere copil cristianaflori cristianaflori As dori sa imi spuneti daca, potrivit noilor reduceri banesti aplicate de Guvernul nostru iubit, indemnizatia de crestere copil pana la 2 ani, se calculeaza ... (vezi toată discuția)
Cuantumul indemnizatiei ccc clas clas Ca toate mamicile, sunt afectata de ultimele modificari aduse de Lg 118/2010, prin aplicarea reducerii de 15%. Am intampinat insa o problema in ... (vezi toată discuția)