Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie copil

Am o verisoara care lucreaza legal impreuna cu sotul ei in Spania. Copilul inca nu are acte, dar este elev clasa 1, la o scoala de acolo. Are dreptul la alocatie platita de statul spaniol ? Dar in Romania mai beneficiaza de alocatie platita de statul roman?
legea nr.61/1993 Art. 2. - Beneficiazã de alocaþie de stat pentru copii ºi copiii cetãþenilor strãini ºi ai persoanelor fãrã cetãþenie rezidenþi, în condiþiile legii, în România, dacã locuiesc împreunã cu pãrinþii.

poate gasesti si altceva......citeste legea......
In Romania nu poate primi alocatie, nefiind elev aici.:O