Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... al doilea c.i.m
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

al doilea c.i.m

Buna ziua.
O persoana angatata cu c.i.m. pt. 8 ore la o firma, poate incheia inca un c.i.m. pt. 4 ore la o alta societate?
Multumesc
Da.
Multumesc.
Care este numarul maxim de c.i.m.-uri pe care le poate incheia un salariat? Bineinteles la societati diferite.
Multumesc
Puteti avea cate CIM puteti sa duceti. Nu exista o limita legala ci numai una umana, fiziologica.
Art. 35. [cumulul de funcţii]
(1) Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe funcţii, în baza unor contracte individuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) situaţiile în care prin lege sunt prevăzute incompatibilităţi pentru cumulul unor funcţii.
(3) Salariaţii care cumulează mai multe funcţii sunt obligaţi să declare fiecărui angajator locul unde exercită funcţia pe care o consideră de bază.