Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... hotarare judecatoresca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

hotarare judecatoresca

buna ziua,

doresc un sfat de la dvs.
parintii mei au cumparat in anul 1965 un teren in sectorul 2 bucuresti cu chitanta de mana pe care au construit o casa fara autorizatie de constructie pentru care au platit amenda , dupa care au inregistrat la administratia financiara casa si terenul neavand nici-o forma de proprietate.
mentionez ca acum traieste doar mama , tatal fiind decedat. doresc sa aflu cum obtin o hotarare judecatoreasca din care sa reiasa proprietatea pe acest teren si casa. va multumesc
Poate deschide un proces de uzucapiune. Au folosit imobilul pe care au edificat casa, peste 30 ani, sub nume de proprietari si netulburati de nimeni. Dreptul de proprietate astfel dobandit, va fi trecut in cartea funciara. Este cel mai simplu.
ContSters122901, utilizator
Trebuie formulata o actiune in instanta - o actiune in constatare prin care solicitati instantei sa pronunte o hotarare care sa tina loc de act autentic de vanzare cumparare.

Veti atasa bineinteles copie de pe respectiva chitanta de mana.
lndines a scris:

sub nume de proprietari si netulburati de nimeni.

In ce temei legal detin calitatea de proprietari?
ynocentta a scris:

lndines a scris:

sub nume de proprietari si netulburati de nimeni.

In ce temei legal detin calitatea de proprietari?

Sunt persoane , care folosesc un timp indelungat (peste 30 ani, spune legiuitorul) un (exemplu) teren , care are ca proprietari tabulari (inscrisi in cartea funciara) pe altii, si cu toate acestea, nu au fost deranjati in folosinta de nimeni, in toata aceasta perioada, iar comunitatea ii stie pe cei ce folosesc imobilul ca proprietari, in mod pasnic si cum spuneam netulburati de nimeni, Astfel fiind, pot dobandi dreptul de proprietate prin uzucapiune (folosinta indelungata, sub nume de proprietar). Cam asa :)
Pentru obtinerea legala a calitatii,in baza documentelor existente ,trebuie promovata actiune in constatare