Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actiune in revendicare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actiune in revendicare

Incerc pe scurt sa va prezint succesiunea evenimentelor - procesului care mi se spune ca e un caz f. interesant - mi s-a respins actiunea ca nefondata si astept motivarea .Din 17 termene , (3 ani) la ultimul a fost o noua judecatoare si dupa dezbaterile pe fond din 17 03 10 in 23 3 10 incheierea a fost respingerea actiunii .

21 06 2001 tatal meu S.E. moare - Originalul T.P. era detinut de o "ruda" D.A.
(din "N motive" D.A. m-a amant sa imi returneze originalul T.P )

27 07 2003 - cand tatal meu (S.E.) era primul proprietar tabular , D.A. "vanzatoare" face cu fam. R.I. sub semnat. privata un antecontract de vanz-cump pt 1800 mp ( au recunoscut la interogatoriu - D.A. a spus ca mai are acest
antecontract, fam.R.I cumparatorii "de buna-credinta". ...nu mai stiu unde este...)

in 16 03 2004 - vanzat.D.A. (dupa decesul tatalui meu in baza unei Procuri...face un schimb de terenuri cu sine insasi , isi ia 1800 mp(in litigiu) + 1100 mp intravilan din TP al tatalui meu si ii da la schimb 2900 mp extravilan- Bardesti Santana D.A. devine astfel al II-lea propr.tabular (pt terenul in litigiu de 1800 mp mun Tg. Mures)

In Aug. 2004 D.A. prin scrisoare imi spune ca a pierdut originalul T.P.alt lui S.E.
Fac demersurile legale , declar pierderea TP in MO ....obtin DUPLICATUL TP si in
15 Nov 2004 obtin Certif. de Mostenitor la BNP in Bucuresti ultimul dom. al lui S.E.
certificat care include si terenul de 1800 mp pt care il revendic)

Prin Sentinta civila1238/2006 Hot Def si Irev. Judec.Tg.Mures se constata NULITATEA ABSOLUTA a contractului de schimb facut de D.A. cu sine insasi si se dispune restabilirea CF conf. situatiei.anterioare contractului de schimb

Execut Sentinta civila doar pt terenul de 1.100 mp ( D.A, isi ia inapoi cei 2900 mp) insa pt terenul de 1800 mp deschid Actiune in Revendicare pt. ca ,

in 24 Iunie 2004 D.A. vanzatroarea (coschimbasa cu sine insasi) vinde prin act autentic ( la notar Tg. Mures) fam. R.I -cumparatori terenul de1800 mp si fam R.I. devine al III-lea propr tabular.

In contract de vanz cump autentificat notar Tg. Mures este stipulat ca partile declara ca pretul stipulat este cel real .si ca au luat la cunostinta de...art 6 O.G.12/1998 si art. 12 legea 87/1994 (pretul ...din actul ascuns si actul secret)

AICI ESTE PROBLEMA - la interogatoriu partile vanz-cump. au declarat
- ca pretul a fost de 81.000.000 lei vechi - contr. de vanz cump a 1800 mp pe care l-am obtinut de la OCPI Tg. Mures ( ca lipsea din dosar) arata pretul derizoriu de 2.500.000 lei vechi
- la interogatoriu au recunoscut ambele parti ca pt terenul 1800 mp au incheiat urmatoarele acte
la data de 27 07 2003 antecontractul si 24 06 2004 autentificarea vanz-cump 1800 mp la notar ( si bineinteles D.A. a recunoscut "incheierea contr. de schimb cu sine insasi din 16 03 2004)
- ca au declarat ambii ca terenul extravilan cand era intravilan din 2002....

Eu am platit si in 2003 -2004 (2005...10) impozitul cf. T.P. si am obtinut in 9 11 2004 Adeverinta fiscala de la Primaria Santana unde este evidentiat ca proprietar S.E. , tatal meu si ca suprafata extravilan /intravilan val. impozabila nu aparea nicio modificare ca suprafata si in 15 Nov 2004 am obtinut Certificatul de Mostenitor care cuprinde si terenul in litigiu de 1800 mp.

Intrebarea mea este :
POATE FI CONSIDERAT contr.de vanz cump autentificat la BNP Tg. Mures (pt.vanz teren 1800 mp) UN ACT JURIDIC VALABIL -SUB FORMA AUTENTICA atata timp cat vanzatoarea D.A. si-a inscris in Registrul Agricol terenul de 1800 mp in Ian 2005 !!! ,

vanzatoarea NU figura la data vanzarii in Registrul Agricol al Primariei cu terenul de 1800 mp la acea data figurand tatal meu S.E.
Pot cere nulitatea pt incheierea actului la notar FARA Certificat Fiscal ca oricum impozitul l-am platit eu 2003-2010

Ca tert , reclmant Actiune in Revendicare ,
pot cere nulitatea absoluta si in baza art 6. OG 12/1998 - art 12 Legea 87/1994 din cauza ca partile au declarat (existenta actului ascuns) si au sustinut pretul de 81.000.000 lei vechi , pe cand contr. vanz-cump autentificat pe care l-am depus eu la dosar , arata clar ca "pretul real convenit de parti este de 2.500.000 lei vechi !!!

Am invocat si art 98 Ordinul 2371/C 1997 dreptul tabular - pot cere in actiunea in Revendicare si COMPARAREA TITLURILOR care provin de la autori diferiti ?
Titlul meu de la tatal meu prin TP/1993 intabulat in 2002 ,primul propr tabular , Certif Mostenit 15 nov 2004

Titlul cumparatorilor de la D.A. (in baz a contr de schimb si deci CF al II-lea propr tabular) cumparatoru = cel de-al treilea proprietar tabular !

Va multumesc anticipat pentru timpul si atentia acordata problemei care imi rapeste mult , de ,destul....de mult

Va recomand sa consultati un avocat caruia sa ii explicati pe larg, cu actele in fata, situatia dv.
Pe site nu acordam consultanta juridica ci doar sfaturi la probleme expuse pe scurt si nu pe lung...;)
Va multumesc pt.raspuns , am un Av., dar nu am inteles de ce cand s-a recunoscut
de parti existenta actului ascuns la interogatoriu( antecontract facut in 2003 cand tatal meu era primul propr. tabular -deci vanzatoarea si cump. stiau ca lucrul vandut nu este al vanzatorei) , Av. nu a cerut vanzatoarei frauduloase (cum s-a constatat in prima Sentinta 1238/2006) ,NU a cerut sa aduca spre vedere antecontractul ca numai vanzat. a spus ca il mai are ( cumparatorul de "buna credinta" nu-l mai are)
Pot cere in apel vanzatoarei sa aduca antecontractul care poate fi "inceputul dovezii ca partile erau in cunostinta de cauza inca din 2003 ca terenul care facea obiectul contractului este bunul altuia ?
Oricum va multumesc ca existati , din forum am aflat multe , mai greu cu aplicabilitatea ca treci de la agonie la extaz cu atatea exceptii.
Parvu Emilia