avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1489 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actiune revocatorie-pauliana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actiune revocatorie-pauliana

Buna ziua,

Va rog foarte mult sa imi spuneti dpdv legal ce actiune sa introduc
pt. obligarea la contravaloarea de piata a terenului inscris in certif meu de mostenit.

- am o hot.def.si irev. /2006prin care s-a constatat nulitatea absoluta a contr. de
schimb cu sine insasi , prin fraudarea mea ca propr teren in litigiu- si s-a dispus
rectificarea CF cf. sit. anterioare contr de schimb
- nu am putut sa execut rectificarea CF deoarece terenul a fost instrainat de
prin ctr. vz-cump. autentic
- din 2007 m-am judecat cu cumparatorii pt. const. nulitatii ctr de vz-cump autentificat, vanz-cump. s-au aparat reciproc... buna credinta ... dupa recurs fara drept de apel ... cu toate cpc invocate pt. nelegalitatea primei instante....mi s-a respins recursul si a ramas irevocabila martie 2011

- deci cump. au ramas cu terenul intravilan, coschimbasa frauduloasa/vanzatoare
a rams cu rectificarea CF pt terenul dat la schimb (extrav pt. intrav) si cu pretul
incasat in urma vanz teren meu intrav.

In 2009 mai in timpul procesului coschimbasa/vanazatorea pentru a deveni insolvabila financiar si-a instrainat prin succesiune nuda proprietate pastrandu-si uzulfruct viager catre fiul sau ( desi sotul vanz a murit in 2000)

Intrebare - Pot sa chem in instanta pe coschimbasa frauduloasa/vanzatoarea
si sa ii cer obligarea la contravlaorea terenului in baza unei expertize
si sa introduc si o actiune pauliana/revocatorie a conventiei de instrainare in 2009 a nudei proprietati cu pastrarea uzuluifruct viager pentru a fi sigura ca imi pot recupera prejudiciul cauzat , eu in mementul de fata ramanad fara
terenul intrav. fara bani si mai sunt si pusa sa platesc chelt de judecata de parca eu i-am pagubit

Multumesc foarte mult pentru ajutorul celor care ma vor sfatui



Cel mai recent răspuns: parvu emilia , utilizator 11:01, 7 Aprilie 2011
in principiu da, la ambele intrebari, dar verificati daca mai sunteti in termen. De ce nu ati introdus in cauza si pe vanzatoare cand v-ati judecat cu proprietarii de buna credinta ?
va multumesc pentru raspuns ,

deci judecata a fost continua din Oct 2006 - pana in 28 03 2011- timp in care
m-am judecat ca sa imi recapat terenul inapoi (nu pretul)

- prima hot def si irev. am obt in martie 2006, prin care s-a const nulit abs a
contr de schimb cu sine insasi- (vanzat. frauduloasa cu sine insasi)
- neputand excuta rectif. CF cf hot def si irev, deoarece terenul fusese instrainat
prin antecontract 2003 si cont. de vanz-cump autentic/2004,
- in apr. 2007 am introdus actiunea in revendicare imobiliara , rectficarea CF'
const. nulit absol. a cont.vz-cump ,m-am judecat cu cumparatorul- vanzatorul.
care s-au aparat reciproc, au mintit, am dovedit...am pierdut deznodamant
al justitiei romanesti, in recurs respinge act ca nefondata..irev 28 03 2011

- POT SA INTRODUC ACUM in Aprilie 2011 o actiune impotriva vanzatoarei,...in pretentii? obligare la contravloare?.. care sa fie investita cu titlu executor
si cum in Mai 2009 in timp ce ne judecam vanzatoarea fraduloasa ( cea din cauza careia sunt lipsita de posese, folosinta, de dreptul de a mai dispune ) si-a instarinat prin conventie fiului sau nuda proprietate pastradu-si uzulfruct viager
ca sa isi produca o stare de insolvabilitate/insaracire.

- si deci pot introduce si o actiune pauliana/revocatorie a actului de instrainare a nudei proprieteti pt. a fi sigura ca pot fi despaguibita la valoarea de piata a terenului de care am fost deposedat ?

Va multumesc foarte mult pentru sfatuirile Dvs. si timpul Dvs.
In cauza a fost introdusa si vanzatoarea frauduloasa/coschimbasa , judecata a fost continua din Oct 2005 - cu coschimbasa fraudulosa ,
am obtinut in Oct 2006 hot def si irev pt rectificarea CF cf sit anterioare contract de schimb cu sine insasi ,
NU am putut sa execut hotararea , terenul fiind instainat/vandut de coschimbasa

Din april 2007 pana in 28 03 2011 m-am judecat cu cumparatorii si vanzatoarea..
In Mai 2009 vanzatoarea isi instraineaza nuda propr fiului sau pastradu-si uzufruct
viager...pt. a deveni insolvabila ...in 28 03 2011 in recurs (fara dr. de apel) mi s-a respins act ca nefondata...a ramas irevocabila

DECI fiind judecata continua cu vanazatoarea/coschimbasa din Oct 2005 pana in 28 Martie 2011 , POT SA INTRODUC ACUM in APR. 2011 ...conform celor scrise anterior sa nu ma repet.

Va rog foarte mult sa ma ajutati si va multumesc anticipat tuturor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiune in revendicare parvu emilia parvu emilia Incerc pe scurt sa va prezint succesiunea evenimentelor - procesului care mi se spune ca e un caz f. interesant - mi s-a respins actiunea ca nefondata si ... (vezi toată discuția)
Certificatul fiscal - instrainare teren parvu emilia parvu emilia Va rog sa imi spune-ti care este sanctiunea daca la autentificarea unui contract de vaz-cump vanzatorul prezinta notarului CF , contract de schimb in baza ... (vezi toată discuția)
Atacarea in instanta a dreptului de uzufruct paula22 paula22 Daca s-a incheiat un contract de proprietate cu uzufruct,noii proprietari pot ataca in instanta clauza in care fostii proprietari raman cu drept de uzufruct ... (vezi toată discuția)