Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... ajutooor cesiune sau novatie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

ajutooor cesiune sau novatie

in cazul urmatoarei spete:
in urma unei vanzari de produs cu defecte de catre firma A firmei B , produs care e in fapt utilizat de C (prestator de servicii pentru B) ,acesta din urma efectueaza reparatii pentru a putea utiliza produsul in serviciul pe care in presteaza lui B.
Daca vanzatorul produselor cu defecte ii plateste direct lui C pentru reparatiile facute la produs in fapt se produce o cesiune de creanta a despagubirii pe care B in baza contractului de vanzare o poate solicita lui A , astfel vanzatorul va plati direct lui C (care oricum ar avea dreptul de a si recupera sumele de la B) si in acelasi timp opereaza si o compensatie intre B si C (in sensul ca C isi recupereaza direct contravaloarea reparatiilor direct de la vanzatorul produselor)

sau poate fi novatie ? adica obligatia beneficiarului B de a despagubi prestatorul C pentru reparatiile efectuate va fi inlocuita cu obligatia vanzaytorului A de a-i plati direct prestatorului C contravaloarea reparatiilor la produsele cu defecte
Oricare dintre variantele enuntate de dvs....nu conteaza cum se numeste..ci important este ca nimeni sa nu ramana pagubit =D>
~ Conținut șters la cerere ~