Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... subrogatie/novatie/cesiune ?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

subrogatie/novatie/cesiune ?

Am urmatoarea situatie, am mai postat subiectul doar ca s-au schimbat datele problemei si nu reusesc sa "ghicesc" daca e vorba de subrogatie in drepturile creditorului sau novatie de debitor sau cesiune de creanta,am studiat teoria definitiile pe rand si caracteristicile dar mi se pare ca m aincadrez la oricare :
A plateste in locul lui B o datorie pe care acesta o are catre C si (tot A) se compenseaza pe urma cu acesta din urma,pe o datorie pe care C o are fata de A .Obligatia de plata a lui B era pentru un anume produs,iar datoria lui C catre A pentru un serviciu ,doar ca A si B au relatii comerciale si la fel A si C au relatii comerciale .
:-/
Cred c-am pierdut firul... B are datorie doar catre C? Are de incasat de la A?
B are datoria doar catre C si raporturi comerciale cu A (B este prestator pentru A care la randul lui este prestator pentru C) Ocazional B cumparase un bun de la C si nu il platise ,asa ca A a scazut valoarea bunului din contravaloarea prestatiilor lui B .Mai departe C ii este dator lui A prin urmare A nu i va mai plati ce a incasat de la B ci se va compensa cu el .