Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... interdictie judecatoreasca
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

interdictie judecatoreasca

Va rog , sa-mi indicati un model de actiune in instanta pentru punerea sub interdictie judecatoreasca. Va multumesc!
Actiune pentru punerea sub interdictie

Domnule Presedinte,

Subsemnatul __________________ domiciliat in _____________, in calitate de reclamant, chem in judecata pe ___________________, domiciliat in ____________________, in calitate de parat si pe Autotitatea Tutelara ________, pentru ca prin hotararea ce o veti pronunta sa dispuneti:

Punerea sub interdictie a paratului

Motivele actiunii sunt urmatoarele:

Motivele de fapt: _______________

Temeiul de drept: Imi intemeiez actiunea pe dispozitiile art. 142-151 C fam. coroborat cu art 30-35 din Decr nr 32/1954.

Probe: In dovedirea actiunii, solicit incuviintarea probelor cu ___________, pe aspectul ______________

Anexez, in copie certificata, urmatoarele inscrisuri ___________________

Semnatura, ______________

Domnului Presedinte al Judecatoriei __________________
luiza2008, utilizator
Competenta de solutionare apartine judecatoriei, care primind cererea insotita de actele doveditoare o va inainta parchetului, respectiv politiei pentru efectuarea investigatiilor necesare, iar in urma concluziilor parchetului dosarul se va intoarce la instanta cand se vor cita partile.
Multumesc pentru promtitudinea raspunsurilor dvs.