avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... interdictie judecatoreasca
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

interdictie judecatoreasca

Va rog , sa-mi indicati un model de actiune in instanta pentru punerea sub interdictie judecatoreasca. Va multumesc!
Actiune pentru punerea sub interdictie

Domnule Presedinte,

Subsemnatul __________________ domiciliat in _____________, in calitate de reclamant, chem in judecata pe ___________________, domiciliat in ____________________, in calitate de parat si pe Autotitatea Tutelara ________, pentru ca prin hotararea ce o veti pronunta sa dispuneti:

Punerea sub interdictie a paratului

Motivele actiunii sunt urmatoarele:

Motivele de fapt: _______________

Temeiul de drept: Imi intemeiez actiunea pe dispozitiile art. 142-151 C fam. coroborat cu art 30-35 din Decr nr 32/1954.

Probe: In dovedirea actiunii, solicit incuviintarea probelor cu ___________, pe aspectul ______________

Anexez, in copie certificata, urmatoarele inscrisuri ___________________

Semnatura, ______________

Domnului Presedinte al Judecatoriei __________________
Ultima modificare: Joi, 13 Mai 2010
luiza2008, utilizator
Competenta de solutionare apartine judecatoriei, care primind cererea insotita de actele doveditoare o va inainta parchetului, respectiv politiei pentru efectuarea investigatiilor necesare, iar in urma concluziilor parchetului dosarul se va intoarce la instanta cand se vor cita partile.
Multumesc pentru promtitudinea raspunsurilor dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Competenta dislexic dislexic buna ziua, care ar fi partile intr-un proces de declarare a incapacitatii si de instituire a curatelei asupra unei persoane trecuta de 50 de ani fara ... (vezi toată discuția)
Actiunea in instanta de instituire a tutelei pentru persoana majora loadingvirus loadingvirus Intrebarea mea este de fapt o rugaminte. Avem in asociatie o locatara, care nu mai are pe nimeni pe lume, nici minte nu mai are dar are in schimb datorii cat ... (vezi toată discuția)
Model actiune sistare pensie alimentara ioana_26 ioana_26 ma poate ajuta cineva cu un model de actiune pentru sistarea pensiei alimentare, in ceea ce priveste un copil care a implinit varsta de 18 ani si nu urmeaza ... (vezi toată discuția)