Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Rejudecare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Rejudecare

Este vorba de un divort. La recurs s-a trimis dosarul catre rejudecare, iar intrebarea mea este: "Declaratiile martorilor date in fata primei instante pot fi luate in considerare fara reaudierea lor la rejudecare?"
Depinde de limitele deciziei de casare.Daca instanta a casat in tot atat decizia data in apel cat si hotararea instantei de fond si a dispus trimiterea cauzei spre rejudecare la instanta de fond, atunci toate probatoriile vor fi reluate de la capat, inclusiv cea cu martori.Situatiile sunt diverse, de exemplu rejudecarea poate sa privesca casarea hotararii date in apel si rejudecarea in acest caz doar a apelului, astfel ca raspunsul meu este unul de principiu, fara trimitere exacta la situatia dvs. a carei detalii nu le cunosc.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Toate probele administrate ce nu au fost criticate prin sentinta de casare raman castigate judecatii.