avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venituri salariale - persoane cu handicap
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venituri salariale - persoane cu handicap

Salut.
Am si eu o intrebare.
Persoanele cu handicap accentuat si grav mai beneficiaza de scutirea la plata impozitului pe venituri salariale ?

Stiu ca cf L448/2006 (art 26) se beneficia dar acum nu mai stiu :(
Modificari, remodificari, republicari ...


Multumesc anticipat pentru timpul acordat.



De prin stiri:
Printr-o ordonanta de urgenta adoptata in octombrie 2009 pentru modificarea Codului Fiscal, Guvernul a decis sa elimine, cu incepere de la 1 ianuarie 2010, articolul 26 litera a din Legea 448/2006 [...], in baza caruia [...]erau scutite de la impozitul pe indemnizatiile de natura salariala.

Alta stire (mai noua)
Guvernul va reveni asupra deciziei de impozitare a persoanelor cu handicap grav sau accentuat si va stabili ca veniturile din salarii realizate de acestia nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, conform sistemului aplicat pana la sfarsitul anului trecut.

Documentul introduce astfel in categoria sumelor care nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile si veniturile din salarii realizate de catre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 11:09, 14 Mai 2010
Conform Codului Fiscal modificat si completat 2010,persoanele cu handicap grav si accentuat beneficiaza de facilitatea scutirii de impozit aferent drepturi salariale
Multumesc.

Raspunsul tau, desi nu mentiona vre-un articol din Codul Fiscal, m-a indreptat in directia potrivita.

Pentru cei ce vor exact litera legii:

Cf Codului Fiscal 2010
[ link extern ]
Art 55: Definirea veniturilor din salarii
4)Urmatoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale si nu sunt impozabile, în întelesul impozitului pe venit:
k1) veniturile din salarii realizate de catre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, la functia de baza

Precizari:
Veniturile au fost impozate in peroada 1 Ian 2010 - 14 Mai 2010, conform OUG 109/2009
[ link extern ] /
De la 14 Mai 2010 a intrat in vigoare L76/2010
[ link extern ] /
care reintroduce NEIMPOZITAREA veniturilor salariale ale persoanelor cu handicap grav si accentuat.

EDIT: Am modificat link-urile. La mine mergeau. Ciudat ...
Ultima modificare: Vineri, 14 Mai 2010
Pannik, utilizator
Linkul postat de dvs precizeaza Fisier inexistent

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire impozit salarii bordas bordas Am o profesoara care detine un certificat cu grad de handicap .Dupa legea 448/2006 are niste facilitati printre care si scutirea pe impozit pe salar.Dar am ... (vezi toată discuția)
Impozit salarii pentru pers cu handicap grav sau accentuat Cocoara Beatrice Cocoara Beatrice Buna seara Tocmai am citit codul fiscal 2013 si veniturile salariale ale pers cu handicap grav sau accentuat se impoziteza din 2013.Art 55 alin 4 k1 s-a ... (vezi toată discuția)
Impozitare venituri persoane cu handicap utiliyator utiliyator Buna ziua Va rog , se impoziteaza salariile persoanelor cu handicap? In evenimentulzilei din 26 feb 2010 a aparut acest articol ... (vezi toată discuția)