Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venituri salariale - persoane cu handicap
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venituri salariale - persoane cu handicap

Salut.
Am si eu o intrebare.
Persoanele cu handicap accentuat si grav mai beneficiaza de scutirea la plata impozitului pe venituri salariale ?

Stiu ca cf L448/2006 (art 26) se beneficia dar acum nu mai stiu :(
Modificari, remodificari, republicari ...

Multumesc anticipat pentru timpul acordat.

De prin stiri:
Printr-o ordonanta de urgenta adoptata in octombrie 2009 pentru modificarea Codului Fiscal, Guvernul a decis sa elimine, cu incepere de la 1 ianuarie 2010, articolul 26 litera a din Legea 448/2006 [...], in baza caruia [...]erau scutite de la impozitul pe indemnizatiile de natura salariala.

Alta stire (mai noua)
Guvernul va reveni asupra deciziei de impozitare a persoanelor cu handicap grav sau accentuat si va stabili ca veniturile din salarii realizate de acestia nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, conform sistemului aplicat pana la sfarsitul anului trecut.

Documentul introduce astfel in categoria sumelor care nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile si veniturile din salarii realizate de catre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat.
Conform Codului Fiscal modificat si completat 2010,persoanele cu handicap grav si accentuat beneficiaza de facilitatea scutirii de impozit aferent drepturi salariale
Multumesc.

Raspunsul tau, desi nu mentiona vre-un articol din Codul Fiscal, m-a indreptat in directia potrivita.

Pentru cei ce vor exact litera legii:

Cf Codului Fiscal 2010
[ link extern ]
Art 55: Definirea veniturilor din salarii
4)Urmatoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale si nu sunt impozabile, în întelesul impozitului pe venit:
k1) veniturile din salarii realizate de catre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, la functia de baza

Precizari:
Veniturile au fost impozate in peroada 1 Ian 2010 - 14 Mai 2010, conform OUG 109/2009
[ link extern ] /
De la 14 Mai 2010 a intrat in vigoare L76/2010
[ link extern ] /
care reintroduce NEIMPOZITAREA veniturilor salariale ale persoanelor cu handicap grav si accentuat.

EDIT: Am modificat link-urile. La mine mergeau. Ciudat ...
Pannik, utilizator
Linkul postat de dvs precizeaza Fisier inexistent