avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... divort, actiune partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

divort, actiune partaj

am prima infatisare pt divort, se poate face si partajul la prima infatisare fara a plati cei 3%
di valoarea bunurilor
Cel mai recent răspuns: ContSters58959 , utilizator 18:07, 13 Mai 2010
Puteti face cerere reconventionala solicitand si partajarea bunurilor comune.Taxa o platiti oricum.Daca la primul termen incheiati tranzactie , puteti solicita restituirea taxei de timbru(3%).
multumesc, la ce se refera,, tranzactia''
buna ziua
tranzactia = intelegerea partilor fata de impartirea bunurilor
av daniela
buna ziua ,va multumesc pt raspuns. trebuie sa am toate actele bunurilor la mine?(case terenuri), sau trebuie facut ceva inainte, nu stiu poate la notar?
buna ziua
daca ajungeti la o intelegere pentru redactarea acestei tranzacti luati legatura cu un avocat
av daniela

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa timbru partaj doru anghel doru anghel Cum poate cineva sa obtina partajul unui apartament daca nu are bani pt taxa de timbru? Sau hai sa zicem ca ma imprumut, dar sunt sigur ca nu mi se respinge ... (vezi toată discuția)
Partaj prin tribunal sau notariat? kdoina2007 kdoina2007 Buna ziua, Acum doua zile ceream un sfat cu privire la termenul in care poate judecatoria sa motiveze divortul. Am vazut si multumesc pentru raspuns, ca acest ... (vezi toată discuția)
Partaj masina rickylaura rickylaura Am divortat de curand, iar in mai 2010 hotararea de divort a devenit definitiva. Am cazut de acord cu fost sotie sa partajam bunurile la notar. Printre altele ... (vezi toată discuția)