Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reintoarcere la serviciu dupa concediul pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reintoarcere la serviciu dupa concediul pentru cresterea copilului

Buna ziua,
As vrea sa stiu daca, dupa revenirea din concediul pentru cresterea copilulu, poti fi data in somaj imediat, sau dupa o anumita perioada de timp, sau care sunt posibilitatile sa fi data afara, pentru ca, teoretic , conform contractului colectiv de munca, nu ar putea sa te dea afara 6 luni.Deci in concluzie ar putea putea fi gasita o portita prin care sa nu se rerspecte acest lucru?Va rog daca puteti sa ma lamuriti cat mai repede, pentru ca imediat trebuie sa ma reintorc la munca si sa stiu la ce sa ma astept.
Va multumesc mult!
Mihaela Craciun
1. Angajatorul poate decide concedierea salariatului în situaţia în care locul de muncă ocupat este desfiinţat ca urmare a dificultăţilor economice sau a reorganizării activităţii ori a falimentului.

2. La reintoarcerea din CIC , angajatorul paote decide concedierea dvs pentru motive neimputabile salariatului ... termenul de 6 luni este prevazut pentru concedierea pentru necorespundere profesionala si nu pentru alt tip de concediere.

3. La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.
Din pacate, in cate vedeti din aspunsul complet al colegului , nu puteti sa-i obligati sa va mentina...:(
Buna seara,
Va multumesc pentru raspuns, dar daca se desface contractul de munca pentru motive neimputabile salariatului,atunci inseamna ca se va desfiinta postul si ca pentru desfiintarea postului ar trebui sa demonstreze ca societatea are dificultăţi economice sau si-a reorganizat activitatea, ar mai putea fi si alte motive? In cazul acesta eu as putea primi somaj?
Si, am mai auzit varianta ca un post ar fi fost desfiintat in timpul concediului pentru cresterea copilului ( e legal?)si la intoarcere, persoana in cauza, a fost tinuta in concediu fara plata, pana i s-a gasit un alt post.Este posibil si legal asa ceva?
Va mutumesc!
Cu stima,
Mihaela Craciun
Bineanteles ca trebuie sa demonstreze ca au probleme economica, dar , in instanta...iar procesul dureaza cel putin 1 an.
Se pot gasi tot soiul de solutii...Ce e legal sau nu se apreciaza tot de instanta...
Dar as putea avea sanse, pentru ca sigur nu ma asteapta cu mainile deschis ca mi s-a spus ca ei au deja o secretara, deci sigur vor face ceva asa ca si eu as vrea sa ma informez cat mai bine sa stiu ce am de facut.Ati mai avea o alta solutie?