Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort partaj

buna ziua. asi dori sa inaintez actiunea de divort si sa fac partajul.am un apartament de 3 camere pe numele meu si al sotului.sotul meu nu munceste de 1 an de zile.eu am platit cheltuielile casei din banii munciti de mine.casa a fost luata din banii pe care eu i-am strins lucrind afara din tara. in caz de divort casa se imparte la jumatate?
puteti cere o cota mai mare de 50%, dupa cum considerati ca vi s-ar suveni, urmand sa probati cu inscrisuri si martori.
Introduceti actiunea de partaj dupa ce obtineti o hotarare irevocabila a actiunii de divort. In ceea ce priveste cota de contributie a sotilor referitor la bunurile comune, opereaza prezumtia potrivit careia contributia fiecaruia este de jumatate. Desigur, aceasta prezumtie poate fi rasturnata, dar pentru diferenta de contributie va trebui sa timbrati la valoare.
in principiu, orice imobil achizitionat in perioada casatoriei, se considera bun comun al sotilor .
in functie d eprobatoriul administrat in cauza acesta se poate atribui unuia dintre soti cu obligarea platii sultei catre celalalt sot .