Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... conflict de interese
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

conflict de interese

Lucrez intr-o institutie publica si ocup functia de Sef birou juridic-contencios,cu atributii de consilier juridic. Impreuna cu colegii am depus o contestatie privind Dispozitia de reincadrare conform legii 330, prin care ni s-a taiat sporul de fidelitate acordat pe baza Acordului colectiv. Directorul institutiei considera ca nu puteam fi semnatara unei astfel de contestatii deoarece sunt consilier juridic si ar trebui sa reprezint institutia. Dar cu dreptul de asociere sindicală prevazut de Legea 188 cum ramane? Va rog sa imi raspundeti.
Nu semnati in calitate de reprezentant al institutiei, ci in calitate de angajat, respectiv functionar public.
Reprezentarea institutiei o are directorul care poate sa-si delege calitaea de reprezentant si prepusilor sai, respectiv d-voastra.
Nu are baza legala ce sustine directorul.