Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... citat conducatorul institutiei
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

citat conducatorul institutiei

decizia de modificare a raportului de munca , emisa de conducatorul institutiei ( ordonator tertiar de credite) a fost contestata la instanta de contencios administrativ .Cererea de chemare in judecata si citatia sunt emise , in calitate de parat - conducatorul institutiei (si nu institutia publica ) in calitate de angajator si ordonator tertiar de credite. Este corect ? Nu trebuia actionata in instanta autoritatea administrativa? Consilierul juridic poate apara persoana si nu institutia cu care are raporturi de serviciu? Mutumesc!
Poate fi chemat in judecata si conducatorul institutiei (autoritatii) publice care a emis actul vatamator, desigur ca in acest caz consilierul juridic nu poate apara o asemenea persoana, ci numai autoritatea publica.
Potrivit dispozitiilor Legii nr. 554/2004 a contenciosului administrativ, poate fi citat in calitate de parat si conducatorul institutiei, daca reclamantul asa apreciaza! In opinia mea este obligatorie si citarea institutiei, mai ales daca reclamantul vrea sa castige! In mod evident si potrivit Legii nr. 514/2003, consilierul juridic asigura reprezentarea in instanta a institutiei publice, nu a directorului acesteia!