avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie de concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie de concediere

Buna ,in urma cu 4 luni am fost angajata din somaj la o firma cu durata nedeterminata,la inceputul lunii mai exact pe data de 09 apr.am intrat in concediu medical pana la data de 14 mai inclusiv.Am primit prin posta o decizie prin care mi se aducea la cunostinta ca la data de 06.mai am fost concediat,intreb eu acum cum e posibil fiind in concediu medical sa se ia o astfel de decizie
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:16, 15 Mai 2010
Buna ziua,
Va recomand sa contestati aceasta decizie in instanta intrucat art. 60 alin 1 lit. a din Codul Muncii, concedierea salariatilor nu poate fi dispusa pe durata incapacitatii temporare de munca, stabilita prin certificat medical (concediu medical)
formulati contestatie in termen de 30zile de la data primirii deciziei la tribunal. Se va anula decizia si veti fi reintegrata in munca , binenteles ca veti primi si salariile aferente
deja am primit lichidarea tot prin posta,si mi sa virat in cont o suma egala cu salariul aferent lunii aprilie,nu mi sa transmis cum a fost calculata aceasta suma
o sa fac contestatie binenteles,trebuia sa primesc preaviz de cel potin 20 zile
Aveti dvs. aceasta mentiune in contractul de munca??:)
De curiozitate, care a fost motivarea deciziei de concediere?

Alte discuții în legătură

Concediere abuziva gigelas gigelas Buna ziua, Un angajator a concediat disciplinar un salariat pe motiv ca ar fi avut un comportament neadecvat la locul de munca si ca ar fi avut mai multe ... (vezi toată discuția)
Convocare comisie de disciplina cristina69 cristina69 Buna dimineata.Va prezint urmtoarea situatie: Unui angajat al unei societati comerciale, care se confrunta cu probleme financiare majore, i s-a desfiintat ... (vezi toată discuția)
Cercetare disciplinara in perioada de preaviz al concediere colectiva ContSters105242 ContSters105242 Buna ziua, Am si eu o intrebare, va rog frumos. Sunt angajat, la o firma mai mare, si am primit acum o saptamana decizia de concediere colectiva (cu art. ... (vezi toată discuția)