Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Convietuirea in comun
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Convietuirea in comun

In ce conditii se pot creste pasari intr-o curte comuna unde sunt mai multi proprietarii sau unde unii dintre acestia sunt posesori de caini talie
mijlocie/ mare ?
Drepturi ale convietuirii in comun , reglementari legale in vigoare, in speta proprietarii de imobile care folosesc in comun un spatiu ( curte) care este in proprietatea statului ( primarie) ?
Buna ziua !
Conditiile utilizarii proprietatii comune au la baza principiul folosintei normale a spatiilor comune, fara prejudicierea celorlalti proprietari.
In aceste conditii, avand in vedere prevederile dreptului comun in materie si ale legii nr. 230/06-07-2007 publicata in Monitorul Oficial nr 490/23-07-2007, art. 18, " in cazurile în care, în clădirile de locuinţe, unul dintre proprietari sau chiriaşi împiedică, cu bună-ştiinţă şi sub orice formă, folosirea normală a clădirii de locuit, creând prejudicii celorlalţi proprietari sau chiriaşi, după caz, proprietarii sau reprezentantul legal al acestora pot solicita instanţei să hotărască măsurile pentru folosirea normală a clădirii, precum şi plata daunelor".
Aceasta este ultima solutie in caz de nerezolvare pe cale amiabila.
Cu stima !