Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Litigii vecini de apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Litigii vecini de apartament

Am un vecin la etaj si din cauza infiltratiilor cu apa la baia dansului sunt inundat frecvent. L-am rugat de multe ori sa-si rezolve problema instalatiei sanitare si a inchiderii(chituirii) spatiilor pe unde se poate infiltra apa, dar nu a rezolvat problema, care persista.
Ce modalitati pot avea, ca pe cale legala sa-l oblig sa-si rezolve problema care ma deranjeaza pe mine; am incercat prin asociatia de locatari dar degeaba.
Va multumesc!
Faceti o sesizare si la Primarie.
Daca problema ramane in continuare nerezolvata, puteti sa il dati in judecata pentru distrugere.
Pacat ca nu aveti incheiata o polita de asigurare pentru apartament. Sau aveti incheiata o astfel de polita ?
Legea 230/2007

Art. 14. - Proprietarul este obligat sa mentina proprietatea sa individuala, apartament sau spatiu cu alta destinatie decat aceea de locuinta, in stare buna, pe propria cheltuiala. Niciun proprietar nu poate incalca, afecta sau prejudicia dreptul de proprietate comuna sau individuala a celorlalti proprietari din condominiu.
Art. 17. - Daca proprietarul unui apartament ori spatiu sau oricare alta persoana care actioneaza in numele sau provoaca daune oricarei parti din proprietatea comuna sau unui alt apartament ori spatiu, respectivul proprietar sau respectiva persoana are obligatia sa repare stricaciunile ori sa plateasca cheltuielile pentru lucrarile de reparatii.
Art. 18. - In cazurile in care in cladirile de locuinte unul dintre proprietari sau chiriasi impiedica, cu buna-stiinta si sub orice forma, folosirea normala a cladirii de locuit, creand prejudicii celorlalti proprietari ori chiriasi, dupa caz, proprietarii sau reprezentantul legal al acestora pot solicita instantei sa hotarasca masurile pentru folosirea normala a cladirii, precum si plata daunelor.

Trageti concluzii singur!
elga50, moderator