avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... am vreo sansa???
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

am vreo sansa???

eu si sotia mea am divortat....sentinta este definitiva...copilul a ramas la ea......eu platesc pensie.....intrebare:
ea incepand cu data de 1 mai pleaca in spania cu contract de munca in domeniul sanitar.....si dorinta ei este de a se stabili acolo.......poate sa-l ia si pe copil cu ea?????...pentru ce perioada????..poate definitiv sa-l ia????....se pot intampla toate astea fara acordul meu????...exista vreo posibilitate de a impiedica aceste actiuni??...sau vreo posibilitate de a conditiona plecarea (definitiva) a copilului?????.....exista o lege in acest sens......am nevoie de un sfat ....multumesc frumos....
Cel mai recent răspuns: Romică Stoica , Consilier juridic 23:09, 30 Martie 2007
daca nu e necesar acordul, cum sa conditionati ceva de altceva? declaratii notariale, poa sa semneze si o mie, daca pleaca si nu le respecta, tot in instanta ajungeti. programul de vizitare e detaliat in hotararea judecatoreasca?
in hotararea jud nu este specificat nimic legat de programul de vizitare al celui mic...si nu am avut niciodata probleme...ori de cate ori am vrut sa-l vad sau sa-l iau la mine nu au fost probleme.......sunt divortat de 1 an.....acum a aparut aceasta "plecare a ei " in spania...cu intentia ei clarta de a se stabili acolo...si implicit de al lua si pe cel mic cu ea.....daca era dist mai mica nu cred ca era nici o problema din partea mea....dar as totusi sunt 2000km....si atunci am cerut o parere: poate sa-l ia definitiv cu ea......se poate stabili oriunde vrea in lumea asta????....inteleg ca poate iesi din tara fara acordul meu.....dar doream sa stiu ..chiar poate sa faca ce vrea...chiar asa eu nu am nici un drept....doar atat....sa astept vara????doar atat????...o luna vara???....cand eu eram la el si cu el poate tot a doua zi......sunt un pic "disperat"....eu as fi vrut sa fiu mult mai implicat in viata lui si in cresterea lui decat doar o luna pe an.......se pot intampla toate astea????...multumesc frumos.....
da, se pot intampla...puteti face o cerere de reincredintare sau/si una de stabilire a unui program de vizita, insa sansele reale sunt mici. o luna vara nu e suficienta, desigur....dar cum hotararea nu cuprinde programul de vizita....#-o
asta e....multumesc frumos.....week-en placut......
la fel va doresc...
totusi, o vizita scurta la un avocat puteti face....prezentandu-i speta pe larg, poate descopera ceva in favoarea dvs....

Alte discuții în legătură

Plecare in vacanta cu copil minor in strainatate lulita lulita fiind divortata si copilul minor mi-a fost incredintat fara sa existe in sentinta de divort program de vizite din partea tatalui ,pot pleca in vacanta cu fiul ... (vezi toată discuția)
Acord plecare strainatate tata pentru copil viomag viomag buna ziua. sunt tatal unei fetite de 4 ani, am drept de vizita prin hotarare judecatoreasca( copil din afara casatoriei), merg des la fetita mea iar mama ... (vezi toată discuția)
Vacanta in afara tarii/divortata/de ce acte am nevoie sa scot copilul din tara Teodora77N Teodora77N Buna ziua Anul acesta vream sa plecam in vacanta in Bulgaria. Sunt divortata din 2007 iar copilul mi-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca def si ... (vezi toată discuția)