Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt calificat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt calificat

Buna ziua.Am si eu o intrebare.In urma cu cateva zile o prietena a trecut pe la un magazin din Bucuresti pentru a schimba 2 per de incaltaminte.Magazinul din Centrul Comercial Mall nu a dorit sa schimbe perechile intrucat dansii considera ca acele 2 perechi nu au un defect major sa nu poata sa fie purtate.D-ra s-a enervat si a plecat la magazinul din Centrul Comercial Unirea.Aici nu a mai intrebat daca se pot schimba perechile asa ca ea luat 2 per la fel, a mers in cabina de proba, si-a bagat in geanta cele 2 perechi de incaltaminte noi, a spus in raft cele pe care le purtase doar o singura data si a plecat.La portile senzormatice acestea au inceput sa faca zgomot.Personalul de paza au oprit-o si au rugat-o sa prezinte geanta.A prezentat geanta, s-au gasit cele 2 per de incaltaminte si a fost poftita in camera din spatele magazinului.Acestia au avut o atitudine urata vizavi de ea, putin important, insa au chemat politia.S-au intocmit documentele de catre politisti, prejudiciul a fost restituit, magazinul a declarat ca nu face parte dintr-un proces civil.Prejudicul a fost de 450 lei.A fost invitata la sectia de politie pentru poze si amprentare.Declaratiei ei la politie a fost ca a sustras perechile dupa ce a constat la cabina de proba ca nu are banii necesari sa achite , deoarece nimeni nu credea ca ea a schimbat perechile de incaltaminte.Fapta este de furt calificat.Mentionez ca aceasta este la prima abatere, nu are cazier.Intrebarea mea este urmatoarea:Ce se poate intampla in acest caz?Este posibila trimiterea in judecata?Suntem foarte ingrijorate.Ea este angajata in functia de economist la o firma, are grija de mama ei care este cardiaca, tatal a decedat in urma cu 3 ani.Situatia nu este una tocmai fericita si acum s-a mai intamplat si chestia asta neplacuta a carei urmari nu o cunoastem.Va rog frumos daca puteti sa ne ajutati cu un raspuns la ce ne putem astepta.Va multumesc frumos.
Irina029, utilizator
Va rog sa ma scuzati.
Nu mai merge curand la cumparaturi:D
Va voi tine la curent de cum decurg lucrurile.
"Declaratiei ei la politie a fost ca a sustras perechile dupa ce a constat la cabina de proba ca nu are banii necesari sa achite , deoarece nimeni nu credea ca ea a schimbat perechile de incaltaminte.Fapta este de furt calificat."

putea proba afirmatia ca a pus cele 2 perechi in raft, aceste perechi fiind demagnetizate, nu ar mai fi piuit aparatul de control...
or fi multe cazuri cand iti poti face dreptate singur, dar asta nu se numara printre ele.
probabil va scapa cu amenda, dar e pacat cand se ajunge aici pt o prostie. putea face reclamatie magazinului la opc.
Indiferent de situatie tot furt calificat era.
Faptul ca dovedea ca a pus alti pantofi in loc,constituia doar o circumstanta atenuanta.