avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 750 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Incriminarea sinuciderii..
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Incriminarea sinuciderii..

Se pedepseste in Romania tentativa de sinucidere? E incriminata sinuciderea???
Cel mai recent răspuns: floxter , utilizator 23:55, 16 Mai 2010
In legislatia penala romaneasca nu este incriminata nici tentativa de sinucidere si nici sinuciderea.In schimb,este incriminata determinarea sau inlesnirea sinuciderii prin art.179 C.pen.
ART. 179
Determinarea sau înlesnirea sinuciderii
Fapta de a determina sau de a înlesni sinuciderea unei persoane, dacă sinuciderea sau încercarea de sinucidere a avut loc, se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani.
Când fapta prevăzută în alineatul precedent s-a săvârşit faţă de un minor sau faţă de o persoană care nu era în stare să-şi dea seama de fapta sa, ori nu putea fi stăpână pe actele sale, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani.

Multumesc, am citit pe net ca e incriminata, se pare ca era gresit,
Chiar daca ar fi incriminata sinuciderea, cum s-ar putea pedepsi faptuitorul? este resuscitat sa poata primi pedeapsa?
tentativa...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inlesnirea sinuciderii mitrea-cosmin mitrea-cosmin daca o persoana prin faptele ei(psihic si verbal)te impinge la sinucidere poate fi pedepsita penal? (vezi toată discuția)
Determinare la sinucidere Maiglo Maiglo Bună ziua, Cum şi aşa este în mare vogă cazul fostului prim ministru Adrian Năstase, m-am decis să mă lămuresc în o privinţă. Fratele meu a ... (vezi toată discuția)