avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inlesnirea sinuciderii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inlesnirea sinuciderii

daca o persoana prin faptele ei(psihic si verbal)te impinge la sinucidere poate fi pedepsita penal?
Codul Penal reglementeaza determinarea sau inlesnirea sinuciderii la art 179, astfel:

"Fapta de a determina sau de a înlesni sinuciderea unei persoane, dacă sinuciderea sau încercarea de sinucidere a avut loc, se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani.
Când fapta prevăzută în alineatul precedent s-a săvârşit faţă de un minor sau faţă de o persoană care nu era în stare să-şi dea seama de fapta sa, ori nu putea fi stăpână pe actele sale, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani."

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incriminarea sinuciderii.. floxter floxter Se pedepseste in Romania tentativa de sinucidere? E incriminata sinuciderea??? (vezi toată discuția)
Determinare la sinucidere Maiglo Maiglo Bună ziua, Cum şi aşa este în mare vogă cazul fostului prim ministru Adrian Năstase, m-am decis să mă lămuresc în o privinţă. Fratele meu a ... (vezi toată discuția)