Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Facturi false
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Facturi false

Buna ziua ,
Am cumparat marfa in scopul vanzarii cu amanuntul iar in urma unui control de la Garda Financiara mi s-a spus ca facturile sunt false pentru ca au verificat furnizorii iar acestia nu exista .
Intr-adevar am verificat si eu si aceste societati de la care au cumparat au fost dizolvate cu mult timp in urma .
Ce pot face eu in acest caz cu marfa pe care o am pe stoc ?
Am inteles ca acest caz se incadreaza la evaziune fiscala pentru ca nu pot dovedi provenienta marfii ,
Consultati un avocat care , raportat la documentele pe care le aveti , la raportul de control ... va va putea indruma in cunostinta de cauza ...
Buna ziua !
Nu poate fi vorba de evaziune fiscala decat in masura in care forma de vinovatie imbraca forma intentiei( directe sau indirecte). Pentru aceasta trebuie probata vinovatia in aceasta forma. Asta se traduce in sensul in care dumneavoastra stiati ca facturile provin de la firme fantoma.
In caz ca vi se deschide dosar penal, va sfatuiesc sa angajati un avocat.
Cu stima !