Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... apartament
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

apartament

un apartament in posesia unei firme poate fii vandut unei persoane fizice?care sunt pasii de urmat si unde trebuie sa ma interesez dak se poate si dupa cati ani........va multumesc anticipat!
Da, se poate perfecta aceasta vanzare, iar actele de regula se intocmesc la notariat si nu exista un termen expres cu privire la durata ( timpul de cand acesta se afla in patrimoniul societatii ).
Trebuie convocata AGA sa se supuna aprobarii si deasemenea sa fie desemnata persoana care reprezinta societatea la vanzarea bunului imobil.
La notar trebuie sa aveti un certificat constatator de la registru.
am inteles ca nu poate fi vandut decat dupa 3 ani deoarece firma ar putea avea datorii....si in aceasta situatie se aplica "Legea 85/2006 privind procedura insolventei"...si se pot anula toate tranzactiile din urma cu 3ani.Va rog sfatuiti`ma! daca imi asum vreun risc in aceasta situatie?