Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort,custodia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort,custodia copilului

buna ziua.am34 ani,casatorita de 5ani.am ofetita de 9ani si as vrea sa stiu daca in urma divortului,am dreptul sa merg cu copilul in italia(muncesc cu carte de munca)fara ca sa cer acordul tatalui,asta in conditiile in care copilul imi este incredintat mie.mentionez ca tatal copiluluieste bolnav,avind un certificat medical din care reiese ca are un handicap de gradul3,si are nevoie de insotitor.
In cazul in care fetita va va fi incredintata dvs spre crestere si educare printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila,atunci nu mi este necesar acordul tatalui pentru a pleca cu minora in strainatate.