Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... actiune pe legea insolventei?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

actiune pe legea insolventei?

am pierdut un proces ce avea ca obiect pretentii banesti, o decizie a ramasa definitiva si irevocabila a Tribunalului. Ne mai putem indrepta impotriva debitorului printr-o cerere deschisa pe Legea Insolventei? Se poate? Sau opereaza autoritatea de lucru judecat?
interpretari...... dar acestea sunt doar ale noastre ca instanta le da pe ale ei......

Eu spun ca nu se poate, dar as vrea totusi sa stiu care e motivatia hot irevoc, texte de lege pe care s-a intemeiat actiunea...
In principiu sunt de acord ca nu e exigibila creanta. Da' de exemplu daca s-a respins ca nu ajunsese la scadenta, dupa scadenta se poate introduce (exceptiile sunt rare si stricte).

corect!;)