Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ART. 607 C. CIV.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ART. 607 C. CIV.

In Bucuresti exista dispozitii normative speciale referitoare la articolul 607 din C. Civ?
Interesul dvs ,in fapt vizeaza situatie aparte cu arborii existenti intre imobile si posibilele neajunsuri conexe,datorate acestora ?
Sunt interesata de aceasta informatie intrucat nu sunt sigura daca intreg raspunsul problemei regelmentate de articolele 607-609 se regaseste doar in Codul Civil, mai exact daca ii poti solicita unei persoane care a sadit un arbore de dimenisuni medii la o distanta mai mica si de jumatate de metru de gard, sa il taie. Va multumesc mult pentru raspuns!
Taierea unui arbore sadit pe domeniul public ,intra in responsabilitatea autoritatii publice locale.
Restrictia taierii se impune mai ales in situatia anumitor soiuri de arbori,ocrotiti de lege
Incalcarea dispozitiei legale,atrage sanctiune pecuniara
Va multumesc mult pentru raspuns!