Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... imobil
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

imobil

dak un cetatean italian detine o societate in romania,si pe numele societatii are un apartament,si decide sa`l vanda sotiei......acest imobil mai apartine acelei societati? sotia acestuia in cazul de fata devine proprietar pe acel imobil,si este considerata persoana fizica?cum figureaza acest imobil.....pe persoana fizica sau tot pe firma?tinand cont k acestia sunt casatoriti legal si au dobandit aceasta proprietate dupa casatorie......va multumesc anticipat!
Dupa momentul vanzarii ,apartamentul intra in proprietatea persoanei fizice,sotia italianului
acest apartament se poate vinde unei alte persoane fizice,fara k aceasta sa sufere consecintele in cazul in care firma falimenteaza?Are vreun efect legea insolventei 85/2006 inpotriva cumparatorului?Va multumesc!
Daca se dovedeste ca vanzarea imobilului s-a facut cu intentia de a prejudicia creditorii se poate cere anularea vanzarii catre sotie- aceasta cunoscand faptul ca societatea este in stare de insolventa.
in temeiul art 79 - 80 din legea 85/2006 poate cere anularea contractelor