avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imobil pe persoana fizica sau pe firma?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imobil pe persoana fizica sau pe firma?

dak un cetatean italian detine o societate in romania,si pe numele societatii are un apartament,si decide sa`l vanda sotiei......acest imobil mai apartine acelei societati? sotia acestuia in cazul de fata devine proprietar pe acel imobil,si este considerata persoana fizica?cum figureaza acest imobil.....pe persoana fizica sau tot pe firma?tinand cont k acestia sunt casatoriti legal si au dobandit aceasta proprietate dupa casatorie......va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cristian Fara , Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI 15:23, 19 Mai 2010
odata instrainat imobilul devine bun comun al sotilor.
ioana_cristea a scris:

odata instrainat imobilul devine bun comun al sotilor.
...daca s-au casat sub reg de comunitate...
"societatea" vinde apartamentul unei persoane "A"( nu e sotia "societatii", ci intamplator al asociatului unic) , fiind casatorita persoana cumpara impreuna cu sotul.

in CF la proprietar era trecut SC xx SRL si dupa vanzare vor fi inscrisi A cu sotul B sau invers. (persoane fizice)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imobil pishtaru pishtaru dak un cetatean italian detine o societate in romania,si pe numele societatii are un apartament,si decide sa`l vanda sotiei......acest imobil mai apartine ... (vezi toată discuția)
Vânzare teren de către titularul de contract căsătorit Nesemnificativ Nesemnificativ Pot vinde un teren daca pe actul de cumparare sunt trecut eu ca proprietar ,,casatorit cu....\" fara acordul acestei persoane? Multumesc. (vezi toată discuția)
Dreptul de mostenire mar4905 mar4905 Sunt unic mostenitor al apartament in care locuiesc , sotia a deschis divort plecand cu copil (17ani)la o sora de-a ei, dupa deces tatal meu am obtinut ... (vezi toată discuția)