Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imobil pe persoana fizica sau pe firma?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imobil pe persoana fizica sau pe firma?

dak un cetatean italian detine o societate in romania,si pe numele societatii are un apartament,si decide sa`l vanda sotiei......acest imobil mai apartine acelei societati? sotia acestuia in cazul de fata devine proprietar pe acel imobil,si este considerata persoana fizica?cum figureaza acest imobil.....pe persoana fizica sau tot pe firma?tinand cont k acestia sunt casatoriti legal si au dobandit aceasta proprietate dupa casatorie......va multumesc anticipat!
odata instrainat imobilul devine bun comun al sotilor.
ioana_cristea a scris:

odata instrainat imobilul devine bun comun al sotilor.
...daca s-au casat sub reg de comunitate...
"societatea" vinde apartamentul unei persoane "A"( nu e sotia "societatii", ci intamplator al asociatului unic) , fiind casatorita persoana cumpara impreuna cu sotul.

in CF la proprietar era trecut SC xx SRL si dupa vanzare vor fi inscrisi A cu sotul B sau invers. (persoane fizice)