avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1177 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa mare de inmatriculare a unui autovehicul. ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa mare de inmatriculare a unui autovehicul. Posibilitati???

Buna ziua.
Este vorba despre un autoturism, la care taxa de prima inmatriculare conform calculatoarelor aflate pe internet este cca. 13.000 euro fata de valoarea masinii care este in jur de 1000 euro. Este un Mazda 626 din anul 1989 (non-euro) dar intr-o stare foarte buna, are si abs, servo directie, aer conditionat, etc.
INTREBARE: Exista posibilitatea sa-l inmatriculez? Am citit pe internet ca sunt cazuri cand se poate da in judecata RAR-ul, procesul dureaza vreo 4-6 luni, dar la final masina va fi inmatriculat gratis. Sau chiar la un pret foarte mic.
Multumesc anticipat.

Orban Laszlo
Buna ziua,

In 1 rand nu va judecati cu RAR-ul, ci cu Serv. Inmatr Auto .
Eu zic ca doar daca Prefectura nu va face recurs o sa aveti sanse, intrucat acum practica .....Curtii de Apel este de respingere.Cine va zice altfel , incearca doar sa angajeze cauze!
Trebuie sa va asumati acest risc.
Larisa Dudciuc a scris:

Buna ziua,

In 1 rand nu va judecati cu RAR-ul, ci cu Serv. Inmatr Auto .
Eu zic ca doar daca Prefectura nu va face recurs o sa aveti sanse, intrucat acum practica .....Curtii de Apel este de respingere.Cine va zice altfel , incearca doar sa angajeze cauze!
Trebuie sa va asumati acest risc.


Am si eu o problema asemanatoare domnului ce-a deschis postrul, doar ca valoarea e putin mai mica, 7000 de euro taxa de inmatriculare.In zilele actestea in romania iti cumperi masina noua cu 3 ani garanie cu acei 7000 de euro, deaceea doresc sa intreb aici daca exista sanse de castig impotriva statului.
Tin sa mentionez ca masina a fost introdusa in tara in luna august anul 2009.

Daca e cineva din Cluj Napoca si m-ar putea ajuta/informa.. va rog va multumesc
Va pot ajuata, dar in conditiile descrise ,mai sus.Sunt si pe Cj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lipsa nr straine maneas maneas buna seara!am cumparat o masina adusa din austria,care nu are talon si nr din austria[este radiata pe carte].am depus actele la politie,am platit toate ... (vezi toată discuția)
Vreau sa ma judec pentru taxa auto deoarece nu mai dispun de 1000e pentru taxa IdaTuning IdaTuning Buna dimineata in 2008 am achizitionat o masina din germania si anume o honda civic motor 1,3 benzina ,fabricatie 89 masina nu dispune de nici un fel de ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto '98, adusa in tara 2010 = 7.400 lei? motto_ro motto_ro Buna ziua, Am cumparat anul trecut din germania un autoturism din '98, ptr care am platit 600 euro. Am inceput anul trecut lungul drum al inmatricularii ... (vezi toată discuția)