Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... raspundere pentru mostenitori
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

raspundere pentru mostenitori

exista o sentinta de raspundere in solidar, pronuntata in baza art 138, definitiva si irevocabila, conform careia cei 2 fosti administratori au de plata o anumita suma. intre timp unul dintre ei decedeaza, dupa pronunarea deciziei in recurs.
sentinta de raspundere va fi pusa in executare doar fata de fostul administrator ramas in viata sau caracterul solidar se extinde si fata de mostenitorii admin decedat?
evident ma gandesc ca totul depinde de modul de acceptare al mostenirii, caci in fond si pasivul se mosteneste.
multumesc
Da este adevarat. Depinde de modalitate a mostenirii, pur si simplu( cand se confunda patrimoniile) sau sub beneficiu de inventar( cand se raspunde pentru datoriile defunctului pana la limita activului succesoral.
Scuze, doream sa scriu modalitatea de acceptare a mostenirii.