Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Ajutor,va rog frumos
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Ajutor,va rog frumos

Este adevat ca atuni cand se schimba o piesa de mare importanta la masina dealer-ul auto trebuie sa schimbe masina?
Mentionez ca masina este inca in garantie.
Puteti sa imi spuneti nr legii sau in ce an a fost data?
De regula, nu. Precizati despre ce piesa este vorba. Doar cand se schima aceeasi piesa de doua ori la o masina in garantie, a treia oara exista obligatia ca masina sa fie schimbata.
Am schimbat in garantie de 2 ori caseta de directie.
Acuma nu mai este in garantie.
Nu se inlocuieste auto,in situatia mentionata de dvs,cand a fost remediata deficienta prin inlocuirea cu piesa noua
Ce an de fabricatie este masina?
Cand a iesit din garantie?
S-au efectuat reviziile intocmai cum sunt ele stipulate de catre constructor si daca reviziile s-au efectuat la service-ul agreat de catre constructor?
Cati km are masina?

In situatia in care masina nu mai este in garantie, aceasta nu poate sa fie inlocuita. In aceasta situatie, exista posibilitatea inlocuirii piesei pe cheltuiala constructorului daca se demonstreaza ca piesa respectiva a avut un defect de fabricatie.
In primul mesaj ati spus ca masina este inca in garantie, apoi ca nu mai este...
Daca masina este inca in garantie, se aplica Legea 449/2003. Conform acesteia, consumatorul are dreptul de a opta, in primul rand, intre reparare si inlocuire. Vanzatorul se poate opune optiunii consumatorului, daca masura aleasa determina costuri mai mari decat cealalta masura reparatorie. Puteti solicita inlocuirea, dar mi-e greu sa cred ca veti obtine acest lucru.
HG care prevedea regula cu cele trei defectiuni in prima jumatate a perioadei de garantie (pentru restituirea contravalorii) a fost abrogata in 2007.
Daca masina nu mai este in garantie se pot aplica regulile privind viciile ascunse: www.avocatnet.ro/content/for... .