Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... furt intre soti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

furt intre soti

mia luat sotia masina inscrisa pe numele meu dobindita inpreuna si nu imi mai da voie sa o folosesc.am facut o plingere la politie pe art 210 .cum pot sa fac sa pot sa o folosesc si eu ?
vacarus catalin a scris:

in urma plingerii facute de mine pe art 210 nu ar trebui ca cineva sa o cheme si sai puna in vedere ca e bun comun si pina la partaj sa fie folosit inpreuna

Vedeti ce a scris Nana.
Nu stiu daca sotia dvs. este mai inteligenta decat dvs. dar in mod sigur a consultat un avocat.Si se pare ca problemele dvs de abia incep...
Se pare ca a consultat un avocat inteligent si e posibil sa va toace marunt...

Politia o va chema candva dar va mai dura pana sa dea declaratie.Si va veni insotita de avocat...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
asa se intampla mai totdeauna cand 2 persoane se despart...unu din ei incearca sa puna mana pe tot. adevarat, tot ce este comun se va imparti...candva, dar va dura...ani poate. interziceti-i si dvs sa intre in casa.dati-i bunurile personale, caci pe acelea le poate lua cu politia daca face plangere, in rest...schimbati incuietoarea si asa puteti sa o conditionati : daca vrea sa intre in casa sa va dea acces la masina, altfel tot ce este in casa ii spuneti ca se impart la partaj, asta in cazul in care aveti bunuri comune in locuinta.
nu faceti nimic cu buna vointa dvs, daca a apucat pe drumul asta...nu o mai ,,imbunati,,
in 99% din cazuri...cand se ajunge la divort, unul din doi este turbat si vrea el tot.
incercati sa o conditionati si dvs, altfel...se vede stapana pe situatie si nu va colabora cu dvs..
adevarat...in curtea mamei ei nu puteti intra fara acordul ei, va face plangere pt violare de domiciliu
stefi_gv, utilizator
azi mi sa luat declaratie.se va trimite la parchet in curind.maine urmeaza sa ne intilnim la parchet.eu fiind titularul tuturor bunurilor nu ar trebui ca ea sa ma dea in judecata pentru partaj si pina se va solutiona toate lucrurile sa ramina la mine?
Incercati sa deschideti un proces civil.
Procesul penal si politia nu va poate ajuta mai deloc...

avocat Claudiu Lascoschi
parerea mea este sa faceti plangere la politie pentru recupararea masinii, fiind pe numele dvs.
in mod normal politia ar tr sa va ia o declaratie si ii ia si ei o declaratie, iar daca nu vrea sa v-o dea de buna voi sa solicitati ca un echipaj sa va insoteasca sa va luati masina.
sau...va mai dau o idee:
faceti un act de vanzare cumparare cu ...o ruda a dvs.contractul..stiti, e valabil 1 luna, daca nu faceti radiere si inmatriculare intr-o luna, contractul devine nul
deci va ramane tot a dvs, doar ca ea va sti ca ati vandut-o....
faceti contractul...si ,,noul proprietar,, sa faca plangere in baza contractului ca nu poate intra in posesia masinii
nu este o varianta ortodoxa, dar este legala
daca vrea parte din masina...lasati-o sa bage partajul, ca va trebui sa plateasca si taxa de timbru de 3%
stefi_gv, utilizator