Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... probleme cu vecinii de deasupra...batrani
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

probleme cu vecinii de deasupra...batrani

Ne-am cumaparat anul trecut apartamentul si ca orice om o luna am lucrat in el sa il aranjam caci nu se putea sta in el. am anuntat toti vecini din parti de la etajul de deasupra, de sub noi ...toate bune si frumoase . noi avem un copil de 1 an si 2 luni. dupa ce am terminat apart ne-am mutat si de aici problemele cu cei de deasupra. la 22.00, 23.00 chiar si mai trz ei trantesc prin casa, tarasc scaunele pe gresie, vorbesc tare si auzim si noi cu copil mic care tb sa doarma la anumite ore avem pb. normal dupa ce copilul si-a facut somnul se trz e bucuros rade ...si ne-am trz ca ne bat in tavan batranii. ne-am dus la ei sa le spunem ca nu putem sa punem calus la gura copilului si ne-am trezit jugniti si mai mult de atat ne-au spus ca ii deranjeaza jucariile copilului. am tacut am tacut pana acum cand la 60-70 ani le-a traznit sa isi puna gresie si faianat in casa. zis si facut dar sa ne anunte in prealabil si pe noi mai ales ca avem copil nu. acum ei ce fac la 13.00 cand fata mea doarme ei taie cu freza faianat, gresie, bocanesc...etc. m-am dus la usa cu copilul in brate si le-am spus macar pt 1ora si jum sa nu folo freza si iarasi ma trz jugnita m-a facut sminitita si pe mine si pe sotul meu si ca din 2 smintiti a iesit o victima adik copilul. mie mi-a fost rusine sa bat la ei la usa sa ii anunt ca din cz ca balconul lor nu e inchis mi-au facut mie tavanul si balconul harcea parcea dupa ce a fost pus la punct ...si mai mult a vrut sa ma impunga pe scari cu tot cu copil in brate. ce pot face in astfel de situatii....stiu c programul de liniste are oricum nu mai este stabilit de lege era 14.00-17.00 dar totusi e vb de un copil . astept raspun sa vad in ce parte ma indrept...politie, protectia copilului etc.
Faceti plangere la politie pt tulburarea linistii publice.
Solutionarea problemei cu care va confruntati se poate realiza numai la nivelul asociatiei prin intelegere
Existenta si traiul in comun ,in blocuri de locuit ,obliga la intelegere intre locatari
Dupa cum si dvs in perioada cat ati adus imbunatatiri apartamentului ,ati realizat zgomot,trebuie sa acceptati ca si alti proprietari sa repare/intretina proprietatea
Atentie ,in situatia mentionata,politia,protectia copilului nu se implica
Desfasurati demersuri strict la nivelul vecinilor,eventual daca tot realizeaza imbunatatiri ,rugati realizarea unei protectii fonice
Referitor la balcon ,sesizati oficial presedintele de asociatie
Cum intra in vigoare obligativitatea asigurarii locuintei,incheiati asigurare astfel incat,orice prejudiciu material sa il puteti impunere si recupera ,de la cei vinovati
ynocentta, utilizator