Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme cu vecina
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme cu vecina

Va rog frumos sa imi spune-ti si mie daca pot primi amenda in cazul in care vecina mea draga suna la politie fiindca copii mei in varsta de 2 si 3 ani mai fug pe holul apartamentului cateodata (nu se intampla in fiecare zi si daca se intampla incerc sa le dau alta ocupatie dar totusi...sunt copii si nu pot sa ii leg de picioare).Acum 2 saptamani m-am trezit cu ea la usa (stam perete in perete, nu e nici macar sub noi) sa imi zica ca ea nu se mai poate odihni din cauza tropaiturilor pe care le aude in ultima camera si ca sa imi fac copii sa stea locului si de atunci cand o deranjeaza cu ceva ori tranteste usa ei de la intrarea in apartament ori da cu ciocanul in perete si injura. Acum 10 minute a ajuns sotul acasa de la servici si a facut un dus si a incept sa bata in perete si sa urle ca vrea sa doarme si ca nu poate fiindca aude apa de 5 minute de 5 minute...poate sa ma reclame pt asa ceva?

Am uitat sa specific ca baietii nu au alergat sau facut galagie in timpul programului de liniste...
Adriantot, moderator
Mda... astea sunt inconvenientele locuirii la bloc... din pacate, unii nu inteleg ca totusi nu sunt singuri si ca nu sunt intr-o casa de odihna, iar uneori mai exista si anumite zgomote ce trebuie tolerate, deoarece peretii blocurilor comuniste sunt destul de subtiri ...

"Vecina draga" a dvs. poate face orice fel de plangere doreste, nu-i poate nimeni incalca acest drept... dar, nu cred ca ii va da cineva prea mare importanta la o asemenea plangere.

p.s. eu cand aveam copilul mic (pana in 6 luni!) am primit reclamatii de la vecina pentru ca plange copilul noaptea si o deranjeaza !!! ... tot o "vecina draga" situata alaturi de mine!

... asa ca, nu pot sa spun decat: Mare e gradina lui Dumnezeu si...
Doamna ,dar sotul dvs de ce nu se ea un pic de vecina draga?propuneti vecini drage ca daca nu vrea sa mai auda zgomote care le produc cei mici sa-si izoleze peretele fonic si facetii cadou niste dopuri de urechi.
referitor la reclamatie poate sa faca unde vrea ea,dar acum daca fac galagie cei mici si se joace ce sa le facem le punem calus in gura sa nu mai tipe sau sai legam de pat?
asa sant uni vecini cum am avut si eu si iam pus repede la respect
Sigur vecina suporta prea multa galagie in fiecare zi care vine de la apt. dvs. Din acest motiv fiecare zgomot in plus este inregistrat negativ.
Copiii fac galagie deoarece au prea multa energie. Energie care trebuie sa fie lasata afara intr-un parc de joaca si nu in apt.
Nimeni nu este obligat sa participe la cresterea copiilor altora- adica sa suporte galagia in mod regulat a copiilor.
Obligatia este a parintilor sa isi faca programul dupa copiii si sa ii plimbe, sa ii activeze si sa respecte ca vecinii nu sint obligati sa suporte galagia copiiilor cu energie a vecinilor.
ContSters371153, utilizator
Copilul meu are 1 an și 4 luni,degeaba o duc in parc,mai ales pe frigul acesta,și vecine de deasupra au un copil și de cate ori a fost gălăgie la ei eu am înțeles că este un copil și nu am le-am făcut reclamați,problema e că ei au și ciudă pe noi și fac lucrurile astea din adins

ContSters371153 a scris:

Sigur vecina suporta prea multa galagie in fiecare zi care vine de la apt. dvs. Din acest motiv fiecare zgomot in plus este inregistrat negativ.
Copiii fac galagie deoarece au prea multa energie. Energie care trebuie sa fie lasata afara intr-un parc de joaca si nu in apt.
Nimeni nu este obligat sa participe la cresterea copiilor altora- adica sa suporte galagia in mod regulat a copiilor.
Obligatia este a parintilor sa isi faca programul dupa copiii si sa ii plimbe, sa ii activeze si sa respecte ca vecinii nu sint obligati sa suporte galagia copiiilor cu energie a vecinilor.