avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensionare anticipata

Cu scuzele de rigoare va supun atentiei o speta ,cu rugamintea pentru cei cunoscatori in domeniul respectiv sa-si expuna o parere asupra ei :
Deci ,este vorba despre o persoana nascuta in martie 1946 care a lucrat in diferite ferme de zootehnie pana in anul 2001 ,cand i s-a desfacut contractul de munca cu lit 129 si 135 din Codul Muncii.
Din anul 2001, nu a mai fost incadrat in munca ,desfasurand diferite activitati in domeniul agriculturii pana in prezent.
Dorind sa beneficieze de pensie anticipata , a adunat anii de vechime in munca de la locurile de munca anteriori , obtinand in totalitate 28 de ani si 5 luni vechime in campul muncii .
Problema este urmatoarea : prezentandu-se la institutia care se ocupa cu dosarele de pensionare a primit raspunsul ca nu indeplineste conditiile de pensionare anticipata ,indrumat sa astepte pana la implinirea varstei de 65 de ani.
Intrebarea este urmatoarea : are vreo sansa persoana respectiva sa obtina o pensie anticipata inaintea implinirii varstei de 65 de ani ?
Pentru detalii va stau la dispozitie .
Va mutumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:55, 13 Noiembrie 2008
Are dreptul la pensie anticipata partiala la data de 19.02.2010 (cu penalizare pana la 19.02.2015 cand trece la limita de varsta)
mutumesc f mult pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns. sper sa fiti la fel de prompt/a si daca voi avea alte intrebari. multumesc
va rog sa-mi raspundeti si in urmatoarea problema: cand se poate pensiona o femeie nascuta in 11 februarie 1951. nu a lucrat cu carte de munca.sotul a murit in anul 2003 si era pensionar. ni s-a spus ca va primi pensie de urmas. dar cand?va multumesc mult .
In 2003 avea dreptul sa primeasca pensie de urmas timp de 6 luni de la data decesului, iar la implinirea varstei cerute de lege (58 ani si 8 luni), poate beneficia de pensie de urmas de la data de 11.10.2009.

(Avea dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta, daca decesul s-a produs ca urmare a unui accident de munca, a unei boli profesionale sau tuberculozei)
va multumesc. atunci in 2003 a primit 6 luni pensia de urmas. multumesc inca o data pentru promptitudine

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata hukviorel2005 hukviorel2005 buna ziua, am si eu o intrebare in cazul unei pers care a iesit la pensie in 1999 (pensie de invaliditate grad 2) ; are vechime in munca de 25 anisi este ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata ContSters42179 ContSters42179 Pe \"Legislatia muncii.ro\" a aparut editorialul din care redau un citat : La implinirea varstei standard de pensionare [b]sau, dupa caz, la implinirea ... (vezi toată discuția)
Pensie juli_21 juli_21 buna ziua, Sunt nascut in 06.07.1950.Am vechime in munca 35 ani, din care 19 ani si 9 luni si 13 zile in grupa II.va rog sa imi spuneti cand pot iesi la ... (vezi toată discuția)