Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... discriminarea femeilor la locul de munca
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

discriminarea femeilor la locul de munca

buna ziua.as dori sa stiu si eu care sunt pedepsele in cazul in care o femeie reclama ca este discriminata,sau este abuzata.
ce masuri se pot lua cand o femeie isi reclama seful ca i-a impus la angajare sa faca un test de sarcina apoi sa semneze un act prin care se mentiona ca nu va ramane insarcinata pana la incheierea contractului de munca?
multumesc!
In cazul in care o femeie reclama ca este discrimata si poate proba acest lucru, poate inlatura aceasta stare cu ajutorul instantei (pedepsirea discriminarii, pe orice criteriu, este pedepsita de lege).
Faptul ca seful impune la angajare: test de sarcina, examene medicale sau cere informatii cu privire la persoana care urmeaza a se angaja sa-i presteze un serviciu, nu este pedepsibil, cu atat mai mult in cazul contractelor de munca/colaborare cu termen determinat.
va multumesc pt raspuns