avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... plata CAS retroactiv
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

plata CAS retroactiv

Va rog sa ma lamuriti daca pot sa-mi platesc retroactiv contributia la fondul de pensii si mai ales cum? Lucrez afara, dar nu as vrea sa pierd anii lucrati in tara. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 23:07, 20 Mai 2010
Retroactiv nu se poate.
Dar se poate incepand din momentul incheierii unui contract de asigurare sociala cu Casa de pensii.
Dispozitiile in vigoare nu permit plata retroactiva a contributiei la fondul de pensii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Primii pasi pt. repatriati. mediterana mediterana Va salut, Ma bucur ca in curind, ne vom repatria. Un gand pe care il am de multa vreme, dar care sper ca in scurt timp se va realiza. Dar, in cei peste 20 ... (vezi toată discuția)
Contract de asigurare sociala? rusalim rusalim buna ziua,tuturor! am si eu cateva intrebari pentru cei care pot sa ma ajute.Am inchis contractul de munca,incepand cu 01.12.2005.In prezent nu realizez nici ... (vezi toată discuția)
Contributie la fondul de sanatate valvalentina valvalentina As dori sa stiu daca in situatia in care nu mai am serviciu, imi pot plati singura contributia la fondul de sanatate public, pt a beneficia de medicul de ... (vezi toată discuția)