Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat (trecut )- Administrator-(prezent)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat (trecut )- Administrator-(prezent)

Buna ziua,

As dori sa-mi explice cineva ce poate risca un angajat care a lucrat intr-o companie si a plecat din aceea societate si a infiintat propria firma pe acelas domeniu ca si fosta firma ?
Amgajatul a plecat cu demisie de la fostu loc de munca.
Nimic daca nu a semnat fie o clauza de neconcurenta in CIM, fie un contract de neconcurenta in conditiile legii.
Daca era prevazut in contractul de munca pe care l-ati avut ca nu veti avea voie sa desfasurati activitati care ar fi facut concurenta firmei la care ati fost angajat aceasta firma ar putea sa va ceara despagubiri. Insa doar in conditiile in care ati fost remunerat corespunzator pentru existenta clauzei de neconcurenta si doar daca activitatea dvs se inscrie intr-o anumita categorie de activitati cu caracter exclusivist ( ex: pictor, scriitor, progamator IT, etc) adica acele activitati care au la baza creatia si ingeniozitatea . Daca nu va inscrieti in aceste categorii, chiar daca ati avut prevazuta clauza de neconcurenta in contract, firma la care ati lucrat nu va avea nicio sansa sa castige procesul cu dvs.