Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce e mai avantajos pentru o firma fara datorii, dar ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce e mai avantajos pentru o firma fara datorii, dar care mai are de incasat garantii ce ajung la scadenta in 2011, pentru a nu-si mai crea obligatii de plata, dat fiind ca firma nu mai are practic activitate de aproape un an, prin urmare, nici venituri?

Fuziunea cu o firma activa cu actionariat comun, poate fi o solutie? Care ar fi avantajele si dezavantajele fata de suspendarea temporara a activitatii? - costuri, timp, complicatii. Precizez ca nu sunt complicatii privind mijloacele fixe, deoarece firma fara activitate nu prea mai are asa ceva.
este si fuziunea o solutie insa este o procedura de durata (aprox 3-4 luni). In cazul suspendarii pe tot parcursul perioadei de suspendare nu trebuie sa se inregistreze activitati comerciale.
Ca si costuri o fuziune va poate ajunge si 2000-3000 lei (in functie si de cate modificari vor fi necesare in urma fuziune, onorarii experti)
Suspendarea va ajunge in jur de 300 lei.
Depinde de ce interes aveti:
1. Daca doriti sa scapati de societatea care are de incasat creantele pana in 2011, si sa nu mai platiti nimic la stat opinia mea este sa efectuati fuziunea prin absorbtie.
2. Suspendarea activitati nu cred ca o puteti realiza intrucat, dupa parerea mea, incasarea creantelor reprezinta activitate, si drept consecinta nu veti putea depune bilantul anual "pe zero" la fisc, deci nu veti putea fi exonerata de la plata impozitului.
Multumesc pt raspuns.
In acest moment, dupa cum merg lucrurile in economie si fiscalitate, asa ne dorim, sa nu mai platim impozit si conatbilitate pt o firma care practic nu mai are activitate. Sumele pe care le mai avem de incasat vor intra in plata la inceputul anului viitor. Am putea depune bilant "0" pe 2010, apoi sa repunem firma in activitate pt 2-3 luni, sa incasam, apoi sa o radiem.
Ideea este, nu cumva cu atatea manevre - suspendare, reactivare, contabilizare, radiere- ajungem la complicare inutila si la costuri mai mari decat cu fuziunea.

Stiti cumva ce presupune fuziunea prin absorbtie? Dar radierea? (costuri, etape)

Variante :
-fuziunea prin absortie min 3 luni
-lichidarea / radierea soc min 2 luni
In urma radiereii dreptul asupra creantelor care raman de incasat pot fi transferate asociatilor
Costurile ( onorariu+taxe) sunt mai mici la lichidare