Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se poate contesta decizia AJOFM de refuzare a ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se poate contesta decizia AJOFM de refuzare a dosarului de somaj?

Ce ma sfatuiti sa fac in situatia in care am fost anuntata ca dosarul meu de somaj(care a fost deja inregistrat) a intampinat dificultati la plata si nu se va mai aproba. Cei de la AJOFM spun ca aceasta decizie a fost luata deoarece, desi indeplinesc conditia de 12 luni lucrate in ultimile 24 luni, am mai beneficiat de somaj in ultimul an si ca la ultimul loc de munca ,de unde am iesit din nou in somaj ,am lucrat o perioada prea scurta(1 luna si jumatate).
Legea 76/2002 Art. 119. - (1) Litigiile rezultate ca urmare a aplicării prevederilor prezentei legi se soluţionează de către instanţele judecătoreşti competente, potrivit legii.
(2) Litigiile privind stabilirea şi plata indemnizaţiei de şomaj se soluţionează în regim de urgenţă, potrivit normelor procedurale prevăzute pentru conflictele de drepturi, chiar dacă prin lege specială se prevede altfel.

Dosarul trebuia sa fie inregistrat pentru a intra in lucru. Contestatia va fi respinsa. Dupa efectuarea unei perioade complete de somaj trebuie sa fiti angajat cel putin 12 luni pentru a beneficia de o noua perioada.
pneagu a scris:

Dosarul trebuia sa fie inregistrat pentru a intra in lucru. Contestatia va fi respinsa. Dupa efectuarea unei perioade complete de somaj trebuie sa fiti angajat cel putin 12 luni pentru a beneficia de o noua perioada.

? Unde este reglementat acest lucru?

Oricum respingerea dosrului se face printr-o decizie a AJOFM, in care apare motivatia legala care sta la baza si ar trebui sa apara si modul de contestare.
Ati primit aceasta decizie, marinelaramona?
? Unde este reglementat acest lucru?

Este logic.Daca ar fi altfel s-ar dubla perioada de somaj.
Din legea 76/2002 reiese ca: "Beneficiaza de indemnizatie somerii care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
-au un stagiu de cotizare de minim 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii;"
Deci nu este nicaieri stipulat ca trebuie sa am 12 luni consecutive la ultimul loc de munca. Eu am beneficiat de o perioada de 9luni de somaj.
Cei de la AJOFM m-au instiintat doar telefonic de aceasta decizie. Dosarul a fost inregistrat in urma cu o saptamana, tot in acel moment inamanadu-mi-se si carnetul de somer.
marinelaramona a scris:

Ce ma sfatuiti sa fac in situatia in care am fost anuntata ca dosarul meu de somaj(care a fost deja inregistrat) a intampinat dificultati la plata si nu se va mai aproba. Cei de la AJOFM spun ca aceasta decizie a fost luata deoarece, desi indeplinesc conditia de 12 luni lucrate in ultimile 24 luni, am mai beneficiat de somaj in ultimul an si ca la ultimul loc de munca ,de unde am iesit din nou in somaj ,am lucrat o perioada prea scurta(1 luna si jumatate).

1. Daca este asa cum spuneti dvs., AJOFM nu are dreptate.
2. Daca aveti 12 luni lucrate (nu neaparat consecutive si nu neaparat la acelasi angajator) beneficiati de indemnizatie de somaj.
3. Din cele 24 de luni se vor scadea lunile in care ati fost in somaj si trebuie sa va raman 12 luni lucrate si cotizate la somaj.
4. Dupa ce primiti decizia de respingere din partea AJOFM o contestati la Tribunal. Sunteti scutita de taxe.
5. Nu inteleg de ce vi s-a raspuns asa daca dosarul a fost aprobat si vi s-a inmanat si carnetul de somer.
6. Tineti-ne la curent cu ce se mai intampla si va spunem ce sa faceti.